Sport / Ostalo

pet medalja

Najmlađi osječki šahovski klub sjajan na prvenstvu Istoka

Natjecanje je bilo iznimno naporno i neki mečevi su trajali i više od 2 sata što je zaista velik izazov za držanje koncentracije i odraslima, a kamoli ovako mladima

Dana 28 i 29.siječnja 2023.godine u Štitaru je održano pojedinačno kadetsko i juniorsko prvenstvo Šahovske zajednice županija Istok u kojem je sudjelovalo 146 igrača iz 22 kluba. Prvenstvo je bilo podijeljeno u 5 turnira; Ž12, M12, Ž16, M16 i U20. Igralo se u 6 kola, s tempom igre 60 minuta po igraču uz dodatak 30 sekundi po potezu, a bodovalo se za međunarodnu rejting listu. Uz troje prvoplasiranih, nagrađivani su i najbolji igrači i igračice dobnih skupina do: 8, 10 i 14 godina.

Šahovski klub Damin Gambit iz Osijeka sudjelovao je u natjecanju u 8 kategorija sa ukupno čak 16 djevojčica i dječaka koje je pratio nagrađivani trener Josip Jurman. Iako je ŠK Damin Gambit najmlađi klub koji je sudjelovao (osnovan tek krajem prošle godine) i ovo je prvi nastup kluba ostvaren je odličan rezultat i osvojeno je čak 5 medalja (dvije zlatne i dvije srebrne te jedna brončana). U najbrojnijoj skupini M12 među 50 igrača prvo mjesto osvojio je Zvonimir Buljić sa 5.5 bodova, prvo mjesto u Ž12 osvojila je Helena Kosina sa 5 bodova, drugo mjesto u Ž16 osvojila je Svea Buchwald sa 4 boda, a treće u istoj kategoriji i sa istim brojem bodova Josipa Zovko, drugo mjesto u kategoriji M14 osvojio je Dominik Brleković sa 4 osvojena boda.  Iako su ovi uspjesi hvale vrijedni vijest koja posebno veseli sve nas je činjenica da je budućnost šaha među mladima u Osijeku neupitna jer su svi oni koji su sada bili prvi puta na šahovskom natjecanju ovog nivoa osvojili barem jedan bod. Ukupno su šahisti ŠK Damin Gambit osvojili čak 53.5 boda tijekom natjecanja u svojim kategorijama (od ukupno 377.5).

Natjecanje je bilo iznimno naporno i neki mečevi su trajali i više od 2 sata što je zaista velik izazov za držanje koncentracije i odraslima, a kamoli ovako mladima. Cijeli turnir je tradicionalno protekao u sportskom, vedrom i veselom duhu sa puno prijateljske komunikacije i bez ijednog incidenta.

Uz kvalitetan trenerski tim vođen nagrađivanim trenerom Josipom Jurmanom, te šahovskim velemajstorom  Ivanom Leventićem i šahovskim sucem i trenerom Sašom Savićem sigurni smo da će svako dijete u gradu koje želi igrati šah moći opušteno doći u ŠK Damin Gambit znajući da uz trud i zalaganje rezultati neće izostati.