Vijesti / Ostalo

NE ŠALJE IH HRVATSKA POŠTA

Poštanski prevaranti ne odustaju: Ne nasjedajte i nikako ne otvarajte poveznicu!

Poštanski prevaranti ne odustaju: Ne nasjedajte i nikako ne otvarajte poveznicu!
Sandra Simunovic/PIXSELL/RTL

Ne prestaje se širiti SMS prevara o lažnim paketima u kojoj se prevaranti predstavljaju kao Hrvatska pošta (HP).

Korisnicima stižu poruke (neke i na engleskom) o nemogućnosti dostave paketa zbog nepotpunih informacija u kojima ih se moli da kliknu na poveznicu i potvrde svoje podatke u određenom vremenskom roku.

Sadržaj se nastavlja...

Upravo se čita

Hrvatska pošta već je zamolila korisnike da ne otvaraju poveznice koje se nalaze u porukama jer se tako izlažete riziku od krađe bankovnih podataka.

"Ako ste primili lažni SMS u istom periodu kada očekujete pošiljku, u pitanju je slučajnost. Jedino primatelj ili pošiljatelj pošiljke mogu saznati osnovne podatke o pošiljci putem sustava za praćenje, i to ako raspolažu brojem pošiljke, odnosno ako je za pošiljku odabrana usluga praćenja", stoji u obavijesti na stranici HP-a.

Podsjećaju da se lažne poruke i obavijesti mogu prepoznati po sumnjivoj i neobičnoj e-mail adresi ili poveznici. Službena domena Hrvatske pošte je posta.hr, a ostale nemaju veze s njom.

Obratite pažnju i na pravopisne i gramatičke pogreške te korištenje engleskom jezika jer su i to neki od pokazatelja po kojima možete zaključiti da se radi o sumnjivom sadržaju.

U posljednjih nekoliko mjeseci konstantno kruže prevare s lažnim potpisom Hrvatske pošte. Krajem prošle godine troje ljudi sa splitskog područja nasjelo je na SMS prevaru u kojoj se, kao i sada, navodi da se paket ne može dostaviti zbog nepotpunih informacija o adresi.

Nakon što su otvorili poveznicu iz poruke, otvorila im se internetska stranica na kojoj se pojavio nalog za plaćanje nastalih troškova dostave. Skinut im je novac s računa nakon što su unijeli podatke sa svojih bankovnih kartica.

Policija je poručila da istražuju slučaj, a upozorili su građane da budu oprezni i da ne upisuju podatke s kartica ako im stignu ovakve, ili slične poruke.

Nedavno je pokrenula i akciju "Web heroj" kako bi educirala građane o opasnostima interneta.

"Brojke govore da je ova akcija i više nego potrebna. Šteta ove godine je preko devet milijuna eura od različitih oblika internetskih prevara. Cilj je upoznati građane s oblicima ovih kaznenih djela i dati im jednostavne savjete kako se mogu zaštititi i sačuvati eure u svom džepu. U sklopu akcije napravljena je web stranica 'Web heroj' koja nudi savjete kako se zaštititi na internetu. Na njoj se nalazi interaktivna karta Hrvatske na kojoj se može kliknuti na županiju i grad u kojem živite te dobijete podatke i broj telefona od policijske postaje i adresu na kojoj možete prijaviti kazneno djelo ako ste oštećeni", objasnio je ranije za RTL Danas voditelje Službe kibernetičke sigurnosti Ravnateljstva policije Renato Grgurić.

Istaknuo je da broj prevara raste po stopi od 11 i pol posto, a materijalna šteta raste po stopi od 50 posto što znači da kriminalci po jednoj prijevari zarađuju puno više.

Među najčešćim oblicima prijevare su one romantične gdje su oštećenici uglavnom starije osobe, dok kod prevara s, primjerice, kriptovalutama nema dobne razlike.


Izdvojeno

Reci što misliš!