Djeca se čuvaju u prostoru obrta u kojemu provode vrijeme ispunjeno igrom i zabavom, dok dadiljama briga o djeci služi kao dobra praksa
Dadilje su nerijetko neizostavan izbor roditeljima kojima nije dostupan baka servis ili rade. U Osijeku i okolici trenutno postoji devet registriranih obrta za obavljanje njihove djelatnosti koji, osim čuvanja, pružaju cjelovitu uslugu poput užine, boravka na svježem zraku, brojnih aktivnosti i individualnog pristupa svakome djetetu.
Prema Zakonu o dadiljama, maksimalan je broj djece o kojima se u jednom obrtu može istovremeno skrbiti u obrtu 12-ero, bez obzira na to posjeduje li dadilja veću površinu prostora od minimalne propisane u koju bi stalo i veći broj njih. U skladu s time, liste su čekanja, barem kada je u pitanju grad na Dravi, često duge. Dok se u nekim obrtima koji se bave povremenim čuvanjem djece moguće dogovoriti za termin u kojemu, primjerice, pojedino dijete može doći na red ako je netko drugo spriječeno doći, u neke se djeca upisuju već i sa šest mjeseci, iako ih se počinje čuvati tek sa dvije ili tri godine.
Ipak, u većini njih nema posebnih uvjeta upisa, neovisno o tome radi li samo jedan ili oba roditelja. Djeca se čuvaju u njihovom prostoru u kojemu provode vrijeme ispunjeno igrom i zabavom, posebice u ovom predblagdanskom razdoblju.
”Uglavnom je riječ o djeci koja budu kod nas cjelodnevno, odnosno od 7 do 17 sati. Roditelji se odlučuju za obrt jer žele individualniji pristup, a najčešće se javljaju oni koji su tek doselili u Osijek. Smatram kako je naša prednost ta što detaljno pratimo potrebe svakoga djeteta i uvažavamo ih, baveći se s njima tjelesnim, likovnim, glazbenim i glumačkim aktivnostima. Primjerice, sada smo izrađivali svijećnjake i božićne čestitke, a posjetit će nas i Djed Mraz. Uz to, sami i kuhamo, i to uglavnom variva, dok za užinu djeca kod nas dobivaju voće”, pojašnjava za SiB.hr Tanja Ižaković, vlasnica osječkog obrta za čuvanje djece.
Cijene usluga ovise o vrsti boravka i doprinosima
Dakako, cijene njezinih usluga prate tržište. Budući da ih ne sufinancira Grad, kako je to slučaj u općinama u kojima ima manje vrtića, pa je i veća potreba za obrtima za čuvanje djece, kod obrta za čuvanje djece ponešto su više. Prema informacijama koje smo dobili od nekih od njih, kreću se u rasponu od dva do šest eura po satu, ovisno o vrsti usluge, odnosno o tome je li riječ o povremenom ili cjelodnevnom boravku. U konačnici, visina cijene ovisi i o visini doprinosa koji ne moraju plaćati dadilje koje rade ‘na crno’.
”Mislim da nisu konkurencija budući da rade 1 na 1 s djetetom, dok se kod nas djeca ipak uče socijalizaciji, komunikaciji s vršnjacima i poštivanju pravila te brže usvajaju neke stvari jer vide drugu djecu kako to čine pa slijede njihov primjer. Osim toga, mi djecu pripremamo za život jer nam pomažu pri kuhanju, pospremanju i ostalim kućanskim poslovima. Nemam ništa protiv rada dadilja ‘na crno’ te neka se svatko snalazi onako kako može i zna, ali svjesno ulaze u rizik i nemaju davanja državi koja imam ja, uz prijavljene dvije djelatnice”, govori Ižaković.
Raste potreba i za dadiljama ‘na crno’
S druge strane, neke od anonimnih osječkih dadilja koje čuvaju djecu bez registriranog obrta kažu kako im taj novac koji se kreće u rasponu od tri do čak deset eura po satu dobro dođe, a i smatraju kako je velika potreba za njima upravo zbog nedovoljnog broja obrta i dugih lista čekanja. Štoviše, čuvanje djece služi im, tvrde, i kao dobra praksa, posebice ako bi se htjele nastaviti baviti njime u budućnosti i ako studiraju na takvim fakultetima, dok istovremeno roditeljima olakšava brigu oko njihova djeteta dok su na poslu ili nekom putovanju.
”Čuvam djecu već četiri godine i to je ono što, uz studiranje, volim raditi, a ujedno i zaraditi. Satnica mi je četiri eura, dok mi je, dok su bile kune, iznosila 20 kuna po satu. Čuvala sam djecu svih uzrasta – od beba starih tri mjeseca, pa sve do onih predškolske dobi dok su im roditelji bili na poslu ili su htjeli otići u neki restoran, kafić ili kino. Kako bi bili uvjereni u to da su im djeca u sigurnim rukama, često im pošaljem snimku koja prikazuje kako kvalitetno provodimo vrijeme, uz šetnje na zraku, boravke na dječjim igralištima ili igranje u igraonicama”, priča nam anonimna Osječanka.
U konačnici, usluge dadilja u Osijeku pružaju roditeljima potrebnu fleksibilnost i sigurnost, unatoč izazovima poput dugih lista čekanja i rastućih cijena. Važno je naglasiti kako se, osim osnovne skrbi, djeca često uključuju u raznolike aktivnosti koje doprinose njihovom razvoju i socijalizaciji. Uzimajući u obzir različite pristupe – od registriranih obrta, do neformalnog čuvanja, jasno je da postoji velika potreba za takvim uslugama koja s vremenom može samo rasti.