Ljubav i podrška najmlađima

Djelatnici Dječjeg doma Klasje: “Brinemo za više od 250 djece, a neki su danas i naši zaposlenici“

Mirela Belaj/SiB.hr

Kako bi i tamošnja djeca osjetila blagdansku čaroliju, Dječji dom Klasje tijekom prosinca organizira svečane obroke i niz božićnih priredbi za različite uzraste

Dječji dom Klasje, smješten u centru Osijeka, sljedeće godine obilježava punih 155 godina postojanja, čime je postao jedna od najdugovječnijih i najvažnijih ustanova za brigu o djeci različite dobi u Hrvatskoj. Od svojega osnutka, Dom je prošao kroz brojne transformacije, a danas skrbi za više od 250 djece i mladih, pružajući im dom i ljubav kroz različite oblike smještaja i podrške.

“Naša je glavna misija pružanje djeci cjelokupne usluge i boravka za koji nastojimo da bude što bliži obiteljskim uvjetima, učeći ih svakodnevnim vještinama potrebnim za samostalan život. Djelujemo na 14 aktivnih lokacija, uključujući stanove s grupama djece i odgojiteljima koji cjelodnevno brinu o njima, isto takvu kuću u Čepinskim Martincima te različite odjele, počevši od jasličkog, preko predškolskog, pa sve do školskog odjela, kao i specijalizirane stanove za korisnike koji su napunili 18 godina i koje odgojitelji povremeno obilaze“, kaže Vedran Škugor za SiB.hr, ravnatelj Dječjeg doma Klasje koji od usluga nudi i savjetovanje i pomaganje potrebitim pojedincima te ranu razvojnu podršku za djecu do sedam godina.

Dom obuhvaća korisnike iz cijele Osječko-baranjske županije, ali i šire, a najmlađi su među njima, kojih je i najviše, smješteni u podružnici u Zagrebačkoj ulici u kojoj se skrbi za djecu od 0 do 3 godine. Odjel za djecu od 3 do 7 godina, odnosno predškolski odjel nudi specijaliziranu skrb s naglaskom na razvoj socijalnih vještina te stjecanja osnovnih navika kao što su odijevanje i higijena, pa čak i kuhanje i čišćenje prostora.

“Nema ništa ljepše nego vidjeti dječju radost i osjetiti to zajedništvo u Domu. Zajedno stvaramo obiteljsku atmosferu koju djeca možda nemaju kod svojih bioloških roditelja. Uz to, svakodnevno s djecom jasličke dobi prolazimo kroz njihove prve korake, riječi, rast zubića i ostalo te smo tu da im pružimo sigurnost i ljubav“, navodi Marijana Hanić, voditeljica jasličkog odjela koja s djecom provodi velike i male trenutke poput šetnji, rođendanskih proslava i igara na dvorištu.

Napomenimo i to kako stariji korisnici, osim na brojnim radionicama, izletima i ljetovanjima, sudjeluju pak i u brojnim značajnim manifestacijama kao što su svjetsko nogometno prvenstvo dječjih domova u Poljskoj, i to već sedam godina kao predstavnici Hrvatske.

“Mi ne nudimo samo osnovnu skrb o djeci, nego brinemo o njihovoj cjelokupnoj sigurnosti i dobrobiti te o aktivnostima kako organiziranim, tako i onima vezanim uz njihovo slobodno vrijeme te potrebe i afinitete. Kod starijih korisnika izraženiji su ti razgovori o neobveznim temama poput škole i prijatelja, pa nam bude jako zanimljivo pratiti i njihov razvoj te odrastanje u zdrave mlade ljude“, govori Ana Karalić, socijalna radnica i voditeljica podružnice.

Surađuju s velikim brojem volontera i institucija, a posao je sam po sebi emocionalno zahtjevan

Zbog širine djelatnosti i različitih potreba djece, u Domu je, stoga, trenutno zaposleno 127 djelatnika, počevši od pomoćno tehničkog osoblja, preko kuhara, spremačica i kućnih majstora, pa sve do odgajatelja i brojnih stručnih timova. Ipak, za uspješno djelovanje Doma ključna je suradnja s različitim institucijama na području županije, odnosno s fakultetima, osnovnim školama, bolnicama i domovima zdravlja, ali i s privatnim ordinacijama i medicinskim sestrama svakodnevno dostupnih za stručan rad s djecom.

“U našim programima često sudjeluju volonteri i studenti koji tako odrađuju praksu, dok je od esencijalne važnosti za kvalitetu naših usluga i suradnja s psiholozima, socijalnim radnicima, logopedima i edukacijskim rehabilitatorima“, dodaje Škugor.

Ana Karalić, Vedran Škugor i Marijana Hanić (IZVOR: Mirela Belaj/SiB.hr)

Unatoč brojnim izazovima, najteži su trenutci u svakodnevnom životu zaposlenika Doma, tvrdi Škugor, dolazak novih korisnika. Dakako, razdvajanje od obitelji te svjesnost da su djeca prošla kroz teške situacije i na njih ostavlja snažni emotivni dojam, ali raduju se pozitivnim primjerima.

“Iako je posao emocionalno zahtjevan, svakodnevni osmijesi djece i njihovo napredovanje od najranije dobi čine ga nevjerojatno vrijednim. Iako nekada radimo izvan svojih kapaciteta (primjerice, predviđeno je da kod nas na noćenju bude 20, a trenutno je 29 djece), svi su naši zaposlenici u svakome trenutku posvećeni tome da djeca osjete ljubav, pripadnost i sigurnost, a mi smo tu kada im je to najpotrebnije. Štoviše, dokaz je toga kako neki naši korisnici sada studiraju i uspješni su u tome, a imamo i zaposlenike koji su u prošlosti bili korisnici naših usluga“, ističe Škugor.

Uskoro će u Domu vladati prava blagdanska čarolija

Kako bi i tamošnja djeca osjetila blagdansku čaroliju, Dječji dom Klasje tijekom prosinca organizira svečane obroke i niz božićnih priredbi za različite uzraste. Iako nisu u primarnoj obitelji, korisnici Doma zasigurno će tada, zahvaljujući dobrim ljudima koji skrbe u njima, barem među sobom moći osjetiti radost zajedništva.

“Na Badnjak i Božić pripremamo tradicionalni obiteljski ručak, dok naši donatori tijekom godine, a osobito sada pred praznike, omogućuju to da djeca osjete ljubav i pažnju koju im pružaju svi oni koji nas podržavaju. Zahvaljujem, stoga, svim donatorima i volonterima koji igraju ključnu ulogu u životima djece, pružajući im ne samo materijalnu, nego i emocionalnu podršku“, navodi Škugor.

Kao najstarija takva ustanova u Osijeku, Dječji dom Klasje ne planira stati na postignutom. Iako njegove prostorije zahtijevaju modernizaciju, Škugor napominje kako je Dom uvijek spreman na prilagodbu kako bi u svakome trenutku mogao pružiti kvalitetnu i odgovarajuću skrb potrebitoj djeci. Kako bi i dalje uspješno pružali i proširivali svoje usluge, sljedeće će godine učiniti dostupnim i odjel za trudnice ili roditelje s djetetom, dok će u Dječjem tjednu u listopadu organizirati svečanost povodom 155. obljetnice postojanja.

“Naša je najveća nagrada i želja ta da djeca odrastu u sretne, zdrave i samostalne osobe koje, bez obzira na to što su prve godine života proveli u ustanovi, mogu ponovno graditi svoje živote. Uvijek ćemo se, stoga, truditi da ih na sve moguće načine u tome podržimo“, zaključuje Škugor.

Ustanova Dječjeg doma Klasje u Ružinoj ulici (IZVOR: Mirela Belaj/SiB.hr)

S nadom u bolju budućnost, Dječji dom Klasje nastavlja pružati ljubav i sigurnost onoj djeci koja ih najviše potrebna. U duhu Božića te s mislima i brigom o svim korisnicima, djelatnicima i donatorima, Dom se priprema za nadolazeće blagdane, uz želju da svi, i mali i veliki, osjećaju ljubav i zajedništvo koje će ih pratiti kroz nadolazeću godinu.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest