RetrOSpektiva noćnoga života

Kesten: Kafić na dvjema lokacijama svih generacija, točenoga piva i rock’n’rolla

Ustupljena fotografija

Kesten je predstavljao pomalo skriveno, ali uvijek prisutno i dostupno mjesto na kojemu su se točila piva, svirali rock'n'roll i stvarala prijateljstva

U serijalu ”RetrOSpektiva noćnoga života” svake druge nedjelje predstavljamo pojedinu lokaciju ili ugostiteljski objekt koji je nekada žario i palio noćnim životom Osijeka, a danas je zatvoren, srušen ili prenamijenjen. Serijal je ponajviše namijenjen pripadnicima starijih generacija kako bi se s nostalgijom prisjetili nezaboravnih večeri iz prošlih desetljeća, ali i mladima koji će kroz njega dobiti priliku pročitati kako su noćni izlasci u njihovom gradu prije izgledali.

Peti je na redu Kesten, kafić koji je radio punih 25 godina na dvjema lokacijama u centru Osijeka, predstavljajući središte zabave, kulture i alternativne glazbe. Prvo ga je 1988. godine na adresi Vijenac Ivana Mažuranića 4 osnovao Branimir Boras u okviru talijanskoga restorana naziva Kod kestena. Kako je došao rat, tako objekt jedno vrijeme nije radio, a potom se 2. prosinca 1992. godine transformirao u kafić.

Vodstvo nad njime tada je preuzeo njegov brat Zvonimir s kolegom Đurikom Vukovićem. Počeli su, kao i njihovi suradnici, raditi u mladoj dobi te je cijelo vrijeme tijekom rata i kasnije Kesten predstavljao mjesto zabave generacijama Osječana, kako u relativno skromnom podrumskom prostoru, tako i u Perivoju kralja Tomislava preko puta.

Zvonimir Boras u crvenoj majici s ekipom u starome Kestenu; IZVOR: Ustupljena fotografija

”Kesten se nalazio na najljepšoj mogućoj lokaciji u Osijeku – u aleji kestena po kojoj je i dobio ime. Nismo htjeli da bude riječ o stranome nazivu, nego o nekom pamtljivom i prepoznatljivom. Uz to, iako se nalazio u centru grada, bio je skriven od pogleda ljudi, stoga smo znali da ga gosti posjećuju ciljano, a ne slučajno dok su u prolazu”, govori za SiB.hr Zvonimir Boras.

Točeno pivo i rock’n’roll obilježili su Kesten

U pitanju je lokal koji je u tadašnjem razrušenom Osijeku ispričao mnogo pozitivnih priča. Jedna je od njih i ta da je isti među prvima u gradu uveo točeno pivo koje je tada koštalo pet kuna po pola litre. Štoviše, s obzirom na svoju kvadraturu, Kesten je bio maltene prvi u državi po litrama prodanoga navedenoga alkoholnoga pića.

”Ako je netko imao budžet za dva točena piva, mogao ih je popiti tri jer mu je to uvijek netko mogao platiti – ili ja kao vlasnik, ili neki posjetitelj. Nisam vodio računa o tome duguje li mi gost kunu ili dvije, već sam išao na povjerenje, što se s vremenom pokazalo ispravim jer smo bili ‘krcati’ posjetiteljima svih generacija. Čak i oni koji su se smatrali mafijašima, kod nas bili su mirni te nikada nisu radili nikakve probleme”, priča Zvonimir.

Od glazbe slušao se uglavnom alternativni rock’n’roll do ponoći, nakon čega bi se dalje izlazilo u noćne klubove. Štoviše, lokal nije bio poznat isključivo po jednome glazbenome žanru, već su se u njemu održavale različite tematske manifestacije poput jazz večeri ponedjeljkom, večeri poezije, kontra Valentinova, maskenbala i brojnih izložbi.

”Nikada se nismo nigdje oglašavali, a uvijek smo bili puni i svejedno odlično funkcionirali. Možemo reći i kako je Kesten bio preteča današnjih društvenih mreža – u njemu prodavale su se ulaznice za većinu događanja u Osijeku, a ako su vam trebali telefonski broj, preporuka ili savjet za bilo što, dovoljno je bilo da dođete za šank, objasnite nekome o čemu je riječ i odmah biste dobili to što tražite”, navodi Zvonimir.

Nastavio je žariti i paliti i na novoj lokaciji

Sličnu je tradiciju od 2004. godine nastavio i Robert Ajhner na novoj lokaciji, odnosno u Stepinčevoj 38a pod nazivom Caffe bar K. Prvo je u Kestenu bio posjetitelj, pa je u njemu konobario, nakon čega je s kolegama Nedjeljkom Halilovićem i Franjom Vidovićem preuzeo vodstvo nad njime.

”Praktički sam odrastao u Kestenu. Počeo sam izlaziti tamo kao srednjoškolac i ubrzo dovukao cijeli grad. Kako sam bio dobar sa svima, tako sam postao konobar, a potom i jedini vlasnik tijekom posljednje tri godine njegova postojanja. Međutim, u radu pomagali su mi prijatelji te nikada nisam išao na biro tražiti nove i nepoznate radnike. Štoviše, htio sam da se svatko iz ekipe osjeća kao kod kuće te da iskusi kako je to biti i s druge strane šanka”, ističe Robert.

Robi, Hale i Franjo; IZVOR: Ustupljena fotografija

On je pak u Kestenu krenuo i s akustičnim koncertima bendova iz cijele Hrvatske i Srbije, dok su mu kao gosti na piće, između ostalih, dolazili Mile Kekin i Goran Bare te članovi sastava KUD Idijoti, Disciplina Kičme i Debeli Precjednik.

Također, organizirao je i mnoge projekte kao što su bili dočeci Novih godina, tematske slušaonice, Brk Day koji se danas održava u Barcelona pubu, stand-up nastupi (među kojima je bio i onaj Ivana Šarića) i Trenđa party. U konačnici, i stari i novi Kesten bili su poznati čak i po vlastitoj nogometnoj momčadi naziva Zli farmeri koja je sudjelovala na Zimku te po kojoj je nazvana i svojevrsna himna navedenoga objekta – ”Farmersko srce”.

”Kesten je bio svojevrsni ‘living room’ ljudi koji su dolazili tamo opušteno pričati i družiti se. Svi su se međusobno poznavali te smo točno znali gdje tko sjedi i što tko pije. Osim toga, prekinuli smo taj kvartovski jaz koji je nekada postojao u Osijeku i zbližili generacije ljudi”, govori Robert.

”Egzistirali smo kao jedna velika obitelj u kojoj se na sve gledalo jednako”

Jedan od dugovječnih posjetitelja i jednoga i drugoga Kestena bio je Osječanin Tin Kovačević. U spomenuti je objekt došao kao gimnazijalac te je upravo Robert bio prva osoba koju je upoznao na njegovoj novoj lokaciji i zahvaljujući čijemu je pristupu čak i on dobio priliku kratko vrijeme tamo raditi kao konobar.

”Kao 16-godišnjak upitao sam Robija mogu li dobiti pivo, obraćajući mu se s ‘vi’, na što mi je odgovorio kako se sve možemo dogovoriti, ali ako ga budem zvao na ‘ti’. Odmah sam u tom trenutku osjetio to neko prihvaćanje, ubrzo shvativši i to kako sam došao u zajednicu u kojoj si svi međusobno pomažu i u kojoj nikada nisu vladale socioekonomske razlike. Štoviše, egzistirali smo kao jedna velika obitelj u kojoj se na sve gledalo jednako, bilo da ste bili fizički radnik, odvjetnik, sudac, vozač, liječnik, profesor, političar ili poduzetnik”, prisjeća se Tin.

Ekipa iz Kestena nakon zatvaranja; IZVOR: Ustupljena fotografija

Nakon zatvaranja Kestena 31. prosinca 2016. godine, šuškalo se o tome hoće li se otvoriti novi na trećoj lokaciji, ali ni Robert ni Zvonimir trenutno nemaju ambicije za time. Ipak, Robert je i dalje aktivan u ugostiteljstvu, radeći u Caffe baru Vaduz u kojemu i danas organizira slične svirke i manifestacije.

”Često se susrećem s pitanjem hoće li biti trećega Kestena i razmišljam cijelo vrijeme o tome, ali dobro mi je ovdje gdje sam trenutno i ne želim to kvariti. Ipak, Kesten će uvijek ostati u srcima sviju nas”, zaključuje Robert.

Stari Kesten danas; IZVOR: Mirela Belaj/SiB.hr
Novi Kesten danas; IZVOR: Mirela Belaj/SiB,hr

Serijal ”RetrOSpektiva noćnoga života” otkriva kako se živjelo i družilo, što se slušalo i što je bilo aktualno prijašnjih godina u izlascima u našemu gradu. Kesten je predstavljao pomalo skriveno, ali uvijek prisutno i dostupno mjesto na kojemu su se točila piva, svirali rock’n’roll i stvarala prijateljstva.

Za dva tjedna nastavljamo predstavljati lokacije i ugostiteljske objekte koji su nekada žarili i palili Osijekom, a danas su zatvoreni, srušeni ili prenamijenjeni. Ako i vi znate takav lokal ili želite podijeliti svoja sjećanja na izlaske iz prošlih desetljeća u Osijeku, javite nam se na e-mail adresu: mirela.belaj@sib.hr.

Iz naše mreže
Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest