Prema pregledu godišnje statistike, vidljivo je kako Osječani u velikoj mjeri čitaju kvalitetne naslove, odnosno nagrađivana djela suvremene svjetske i domaće književnosti
Početak godine najbolje je vrijeme za pregled procjene uspješnosti poslovanja, pa i kada su u pitanju čitateljske navike Osječana tijekom prethodne godine.
Budući da je Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek u tom smislu jedna od najvažnijih kulturnih ustanova grada na Dravi, vrlo je važno naglasiti jednu od njezinih misija, a to je stvaranje svijesti o važnosti čitanja kod građana, kao i doživljaj knjige kao izvora poslovnog napretka, osobnog razvoja te, naravno, zabave i užitka.
”Unatoč rastućem trendu korištenja digitalnih knjižnica i elektronskih čitača knjiga, Osječani i dalje najviše preferiraju fizičku knjigu, zbog čega se redovno učlanjuju u Gradsku i sveučilišnu knjižnicu Osijek”, ističe za SiB.hr voditelj Posudbenog odjela GISKO-a i viši knjižničar Siniša Petković.
Prema pregledu godišnje statistike, vidljivo je kako Osječani u velikoj mjeri čitaju kvalitetne naslove, odnosno nagrađivana djela suvremene svjetske i domaće književnosti, a povećana je i potražnja za beletristikom ili lijepom književnošću koja obrađuje životne vrijednosti.
S druge strane, traženi su i nezaobilazni romani kriminalističke i psihološke tematike koji su izvrstan način za bijeg iz stvarnosti te, naravno, ljubavni romani budući da je riječ o uvijek aktualnoj i rado čitanoj temi. U konačnici, posebno je popularna publicistika s područja psihologije, medicine, ekonomije i prava.
”Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek svim je građanima i korisnicima vrlo pristupačan i važan izvor informacija, razonode i zabave, no i mjesto ozbiljnog rada i stjecanja znanja”, naglašava Petković.
U skladu s time, iz Knjižnice su nam izdvojili TOP 10 naslova različitih književnih djela koja su se najviše posuđivala u prethodnoj godini. Najčešće posuđivana domaća djela u 2023. godini bila su:
- Ivana Šojat: ”Sama” (119)
- Goran Tribuson: ”Zbogom, Izabel” (71)
- Marina Vujčić: ”Susjed” (69)
- Jurica Pavičić: ”Mater Dolorosa” (68)
- Zoran Ferić: ”Dok prelaziš rijeku” (67)
- Feđa Štukan: ”Blank” (54)
- Roman Pavić: ”Pozdrav iz Staljingrada” (52)
- Vedrana Rudan: ”Doživotna robija” (52)
- Ivana Bodrožić: ”Sinovi, kćeri” (50)
- Ivana Šojat: ”Rogus” (49)
Najčešće posuđivana strana djela u 2023. godini bila su:
- Susanne Abel: ”Greta” (138)
- Ray Bradbury: ”Srpanjske djevojke” (119)
- Sally Page: ”Čuvarica priča” (111)
- Alex Michaelides: ”Nijema pacijentica” (102)
- Colleen Hoover: ”Okoštalo srce” (99)
- Abigail Dean: ”Djevojčica A” (97)
- Ana Johns: ”Žena u bijelom kimonu” (96)
- Julie Caplin: ”Mali kafić u Kopenhagenu” (92)
- Angela Marsons: ”Krvne veze” (91)
- Sarah Pearse: ”Sanatorij” (90)
Najčešće posuđivana djela s popisa dječje literature u 2023.
godini bila su:
- Dav Pilkey: ”Čovpas” (119)
- Julian Gough: ”Zec i medvjedica” (83)
- Dav Pilkey: ”Čovpas pušten s lanca” (81)
- Ivana Šojat: ”Zmajevi koji ne lete” (76)
- Jeff Kinney: ”Ljetna žega” (70)
- Sanja Pilić: ”Mrvice iz dnevnog boravka” (67)
- Dav Pilkey: ”Micko-kidov klub
stripoljubaca” (66) - Day Pilkey: ”Zgode i nezgode kapetana
Gaćeše” (64) - Jelena Pervan: ”Mrljek i Prljek na smrdljivom
zadatku” (47) - Jose Moran: ”Medo i strpljivost” (47)
FOTO: Dubravka Petrić/PIXSELL
Osijek kao sveučilišni grad s velikom količinom studenata i sve većim brojem fakulteta, bilježi i znatni broj studenata koji redovito posuđuju stručnu i znanstvenu literaturu te koriste usluge Studijske čitaonice koje im, pronalaženjem relevantne literature, pomažu u pisanju seminarskih, diplomskih, stručnih i znanstvenih radova.
”Osim toga, iz godine u godinu povećava nam se broj novoupisanih korisnika, a veliki su izvor zadovoljstva i naši dugogodišnji korisnici koji vjerno obnavljaju svoja članstva”, opisuje Petković.
Međutim, uz pozitivne čitateljske navike, Osječani sudjeluju i u brojnim događanjima u organizaciji GISKO-a kao što je, primjerice, Noć knjige koja se održala u travnju 2023. godine. Njome je ujedno obilježen Svjetski dan knjige i autorskih prava 23. travnja, čime je još više afirmirana kultura čitanja te podignuta svijest o važnosti knjige na području Slavonije i Baranje.
Uz to, tijekom prethodne su godine u Knjižnici održana brojni književni susreti s piscima iz Osijeka i ostalih dijelova Hrvatske kao što su Ivana Šojat, Sanja Kirch Leto, Sandra Bogdan Rakić, Mirjana Pešec i
Tomislav Bošnjak. Knjižnicu su tada još bili posjetili i Ivana Štulić, Igor Beleš, Aleksandar Stanković, Goran Beus Richembergh i brojni drugi autori.
”Cilj je bio približiti osječkoj čitateljskoj publici bogatstvo hrvatskog proznog književnog stvaralaštva i snagu
domaće romansirane pisane riječi koja je ipak tematikom bliža publici od strane, ali je još uvijek nedovoljno poznata”, navodi Petković.
FOTO: Siniša Petković
Za najmlađe je sugrađane pak tijekom cijele godine bio organiziran veliki broj radionica te predstavljanja knjiga, i to posebice tijekom ljeta na otvorenom. Projekti se nastavljaju i u ovoj godini, pa je već siječanj obilježen raznolikim
pričaonicama i
izložbama.
Niz je aktivnosti za djecu i odrasle imao i Mjesec hrvatske knjige, uz tradicionalno raznovrstan i bogat program te veliku tematsku izložbu zavičajnog karaktera o znamenitom osječkom prevoditelju i novinaru Viktoru D. Sonnenfeldu.
Unatoč rastućem trendu digitalnih medija, Osječani svih generacija još uvijek izražavaju preferencije prema tiskanoj riječi. Ključnu ulogu u stvaranju svijesti o važnosti čitanja i stjecanja čitateljskih navika igra upravo Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek, pružajući građanima pristupačan izvor informacija, razonode i zabave. Pored toga, članstvo u Knjižnici odražava visoku potražnju za kvalitetnim naslovima domaće i strane književnosti, dok se ista aktivno uključuje u organizaciju događanja koja promiču kulturu čitanja u društvenoj zajednici.