Ispeći ili kupiti?

Kreće razdoblje pripreme božićnih kolača: Donosimo cijene maslaca, oraha, jabuka, jaja…

Marin Tironi/PIXSELL

Iako je zbog skupoće i nedostatka vremena sve više onih koji se odlučuju na kupovinu gotovih slastica, tradicija pečenja božićnih kolača i dalje ostaje prisutna

Uz klasično blagdansko razdoblje, ukrase, lampice i kićenje jelke, uskoro će nam domove početi ispunjavati mirisi božićnih kolača. Međutim, ono su što ljude zasigurno ponajviše zanima cijene namirnica s kojima će iste izraditi, pa smo se i ove subote zaputili na osječku tržnicu kako bismo provjerili koliko koštaju njihovi najtraženiji sastojci.

Kako smo nedavno pisali, pijom trenutno vladaju orasi čija se cijena kilograma kreće u rasponu od 10 do 14 eura, ovisno o njihovoj veličini. Dakako, mnogima će, stoga, biti prihvatljivije kupiti njihovo pakiranje od pola kilograma koje je također u ponudi i košta od pet do sedam eura.

Prodaju se i lješnjaci te sušene smokve za deset eura po kilogramu, dok se cijena kilograma uvijek traženih jabuka kreće u rasponu od 0,70 do 1,60 eura, ovisno o vrsti. Primjerice, jonagold platit ćete 0,90, zlatni i crveni delišes i ajdared 1,20, a fuji 1,60 eura. U konačnici, tamošnja će vas jaja pak koštati 20, 22, 24 ili 27 centi po komadu.

Ništa pretjerano drugačije cijene nisu ni u trgovačkim centrima. No, tamo je šira ponuda i ostalih sastojaka potrebnih za izradu kolača kao što su, primjerice, kakao čiji kilogram prosječno košta nevjerojatnih 17 eura, ali u kućnoj ga je upotrebi uglavnom dovoljno manje.

Cijene isto tako potrebnog maslaca penju se i na tri eura po pakiranju od 250 grama, ovisno o vrsti. Zanimljivo je kako je navedena namirnica skuplja kod nas nego što je to u Njemačkoj i Francuskoj, piše Danas.hr, a svejedno je gotovo pa nužna u samostalnom pečenju slastica.

Zbog skupoće proizvoda, a i u nedostatku vremena, mnogi se u posljednje vrijeme odlučuju na kupovinu božićnih kolača. Srećom, u Osijeku i okolici postoji veliki broj slastičarskih obrta koji se bave upravo time – pečenjem i prodajom kako ostalih, tako i blagdanskih slastica.

“Mislim da žene uopće ne peku kolače kod kuće jer rade, pa ne stignu, a i cjenovno im je možda čak i isplativije kupiti ih. Kada pečete kolače kod kuće, nećete napraviti deset vrsta jer se neće pojesti, već eventualno jednu do dvije vrste, što je dovoljno za jednu obitelj. Kod nas pak u pakiranju od jednoga kilograma za 16 eura (prije je koštao 14, ali u međuvremenu povisili smo cijenu) dobijete svašta – od mađarice te bijele i medene pite, preko punjenih čupavaca i medenjaka, pa sve do šapi, ruskih kapa i djedovog brka“, istaknula je za SiB.hr Dajana Bošnjak, vlasnica osječkog slastičarskog obrta.

Facebook/Dajana Trcović, torte

Svoje kolače rade po tradicionalnim recepturama, bez korištenja praškova te gotovih kora i biskvita, tako da im je okus uistinu domaći. Ipak, ima i onih koji vole da im kuća svake godine zamiriši po pečenim kolačima, neovisno o rastu cijena namirnica i vremenu koje je potrebno uložiti za njihovu izradu.

“Ove ću godine izdvojiti oko 50 eura za kupovinu sastojaka za kolače. Za Božić pravim tri, a za Novu godinu dvije vrste slastica i uživam u tome. Dakako, sve je skupo, ali hvala Bogu da još uvijek imamo sa čime platiti. Uostalom, u tome slučaju barem znamo što jedemo i da se hranimo zdravo. Primjerice, ja u svoje kolače stavim mnogo manje šećera nego što je to u receptu, ne radim s margarinom, već maslacem te koristim domaća jaja i mlijeko. U konačnici, uvijek napravim ono za što znam da će se pojesti, a to su mađarica, krempita, oblatne s orasima, ledeni vjetar, medenjaci, kolač od keksa i jabuka, ledene kocke, metar kolač i bijela pita“, ispričala nam je domaćica Ljiljana iz Osijeka.

Iako je zbog skupoće i nedostatka vremena sve više onih koji se odlučuju na kupovinu gotovih slastica, tradicija pečenja božićnih kolača ostaje i dalje prisutna. Dok cijene rastu, mnogi pronalaze načine da, unatoč tome, uživaju u blagdanskim poslasticama, bilo kroz njihovu vlastitu pripremu ili kupovinu kod lokalnih slastičara.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest