Nekada radnici, danas jadnici

S mnogo emocija, gorčine u glasu, pa i suzama u očima, okupilo se jučer 150 bivših radnika propale Đakovštine na ulazu u bivšu tvrtku na, kako poručuju, posljednjem prosvjedu koji će, najavljuju, trajati danonoćno.

S S mnogo emocija, gorčine u glasu, pa i suzama u očima, okupilo se jučer 150 bivših radnika propale Đakovštine na ulazu u bivšu tvrtku na, kako poručuju, posljednjem prosvjedu koji će, najavljuju, trajati danonoćno, sve dok se ne ispune njihovi zahtjevi vezani uz namirenje radničkih i vlasničkih potraživanja, u čemu inzistiraju na intervenciji Vlade. Potporu su im došli dati građani, gradonačelnik i saborski zastupnik HDSSB-a Zoran Vinković, predsjednik Brazde Matija Brlošić. Mnogima u rukama transparenti, iz čijih poruka vrišti osjećaj prevare: “Nekad radnici, danas jadnici”, “Ne bojte se, djeco, gladi dok vam tata na birou radi”

Jednom od 350 radnika koji su ostali bez posla, Ankici Vilenici, u rukama transparent sa slikom pok. pape Ivana Pavla II. i porukom: “Bog nek vam sudi, mi smo samo mali ljudi.” “Taj je papa proglašen blaženikom i upućujemo mu molitve da nam pomogne”, pojašnjava Vilenica. Kaže, danas je na ulici nakon 35 godina staža. “Naknada s biroa istječe za mjesec dana, a dvoje djece treba školovati”, kaže ogorčeno Vilenica.

Među prosvjednicima je i Ana Dujmović. Ona, suprug i svekar Đakovštini i PIK-u ostavili su, kaže, 80 godina staža.

“Ja sam otkaz dobila još 2001. na Fondu, a lani ovdje i suprug. Jedino primamo 1.100 kuna s biroa, a i ta naknada istječe u svibnju 2012.”, kaže Ana.

Ni poziv ministra Čobankovića na razgovor u srijedu u Zagrebu nije promijenio odluku bivših radnika da idu u prosvjede i ustraju u njima. Jer, kako je u emotivnom nastupu punom gorčine izjavila glasnogovornica Koordinacije za zaštitu prava bivših radnika, Sanja Katić, ovi ljudi samo traže ono što im pripada – da im se isplate otpremnine i vlasnički udjeli za koje su otplatili dionice.

“Prihvatili smo stečaj s preustrojem, a tek prekasno shvatili da zakon takav institut ne poznaje i shvatili kako je to stečaj s likvidacijom koji je od 450 radnika nas 350 platilo otkazom. Danas smo bez posla, nade, vjere u sutra, a mnogi, prešavši prag Centra za socijalnu skrb i liječničkih ordinacija, bez ponosa, dostojanstva i zdravlja”, rekla je Katić.

Rade Blažević, također u ime Koordinacije, s gorčinom je podsjetio na prošla vremena, kada je PIK zapošljavao i do 3.200 ljudi. “Danas više nema ni PIK-a, ni Đakovštine”, rekao je emotivno Blažević.

“Tražim od premijerke Kosor da u saborsku proceduru uputi Zakon o obeštećenju radnika Đakovštine, kao što je to učinila sa Salonitom Vranjic”, poručio je gradonačelnik Vinković.

Bivši radnici će u grupama na smjene ostajati ispred ulaza u bivšu tvrtku, a rezultati razgovora s ministrom pokazat će hoće li prosvjede nastaviti i nakon srijede.

Mitrović: Vidjet ćemo mogućnosti daljnjeg namirenja radnika

“Moja obveza je namiriti vjerovnike u što većem iznosu. Dosad su namireni razlučni vjerovnici, koji se po zakonu prvi namiruju jer su imali hipoteke na nekretninama. Radnici su dosad namireni 35 posto i vidjet ćemo mogućnosti njihovog daljnjeg namirenja; jedna je iz sudskih sporova zbog pobijanja nekih pravnih radnji, a druga će se vidjeti u srijedu, na sastanku s ministrom”, kazao je stečajni upravitelj Đakovštine Perica Mitrović.

Tekst: Suzana ŽUPAN (Glas Slavonije)

{youtube}APO4u52-Zr4{/youtube}



Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari