Projekt Naturavita, ukupne vrijednosti oko 400 milijuna kuna, samo je jedan od aktualnih projekata koji se pripremaju ili provode na području Kopačkog rita, a najvećim dijelom financiraju iz fondova Europske unije.
Milijunska ulaganja rezultat su sustavne pripreme projekata i – kako ističe župan Ivan Anušić – sinergijskog djelovanja Hrvatskih šuma, Hrvatskih voda, Osječko-baranjske županije, Javne ustanove Park prirode Kopački rit i Agencije za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Osječko-baranjske županije. O tim aktualnostima na konferenciji za novinare, održanoj jučer, 21. veljače 2018. godine u Prijemnom centru JU Park prirode Kopački rit u Kopačevu, govorili su župan Ivan Anušić, ravnatelj JU Park prirode Kopački rit dr. sc. Tomislav Bogdanović i ravnatelj Agencije Davor Mikulić.
– Kopački rit ima središnje mjesto u turističkoj strategiji Osječko-baranjske županije jer je područje kakvo ne postoji nigdje dalje u Europi. Ono se s pravnom naziva “Europska Amazona”, a našim zajedničkim projektima i aktivnostima želimo ga ponuditi turistima kao top destinaciju prirodne baštine i bogatstava. U svim projektima sudjeluje Županija, a sigurni smo da će se vrlo brzo pokazati pomaci i rezultati u Kopačkom ritu – rekao je župan Anušić.
Ravnatelj Bogdanović naglasio je važnost projekta Naturavita, i to ne samo zbog njegove velike financijske vrijednosti nego strateškog značaja. Naime, projekt obuhvaća razminiranje oko 200 hektara minsko sumnjivih površina, obnovu i zaštitu šuma i šumskog zemljišta u zaštićenim i Natura 2000 područjima u dunavsko-dravskoj regiji te zaštitu voda i o vodama ovisnih ekosustava, smanjivanje rizika od požara i drugih elementarnih nepogoda te edukaciju i promociju usluga ekosustava. Početak projekta očekuje se krajem ove godine i trajat će do 2020. godine.
U okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. potpisani su ugovori za još dva vrijedna projekta. Prvi se odnosi na obnovu dvoraca u Tikvešu, odnosno stvaranje Prezentacijsko-edukacijskog centra. Kroz projekt će se obnoviti i urediti stari i novi dvorac s aneksom u prezentacijski centar, obnoviti/izgraditi parkiralište te hortikulturno urediti cijeli kompleks. Izgradit će se i novi objekt skladišnog prostora za opremu potrebnu za zaštitu i nadzor parka. Projekt se planira realizirati do 2021. godine, a njegova vrijednost je 61.066.740,42 kuna bez PDV-a.
Drugi projekt je izgradnja nove infrastrukture turističkog pristaništa Sakadaš i razvoj novih edukativnih sadržaja na tom prostoru, čime će biti omogućena i veća fluktuacija posjetitelja. Predviđena je i nabava novog izletničkog električnog broda i čamaca na solarni pogon kako bi se posjetiteljima pružio potpuno nov doživljaj flore i faune u Kopačkom ritu. Projekt je vrijedan više od 11 milijuna kuna, a njihova provedba predviđena je do 2021. godine.
Među najvažnijim projektima Agencije za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima ravnatelj Mikulić naveo je projekt EkoWET prijavljen na prekogranični Interreg poziv Hrvatske i Srbije. Njegova vrijednost je 355.000 eura, a cilj je podizanje svijesti i doprinos zaštiti i održivom korištenju močvarnih ekosustava u poplavne doline Dunava. Drugi također prekogranični projekt Hrvatske i Srbije je CoopMDD, vrijedan 100.000 eura, a s ciljem jačanje svijesti o zaštićenim područjima, kao i izrada akcijskog plana za čaplje za područje Aljmaškog rita. Kao partner u projektu Naturavita, Agencija će sudjelovati u osmišljavanju edukacijsko-posjetiteljskih programa i izgradnji lugarnice na ulazu u Kopački rit u osječkom prigradskom naselju Podravlje.
Projekt Revitalizacija Aljmaškog rita – Aljmaški rit 2, čija je vrijednost oko 4,5 milijuna eura, Agencija će dobiti na upravljanje prostor od 2.500 ha koji je pogodan za monitoringe i istraživanja, ribolov, rekreaciju, biciklizam i školu u prirodi. Kako dodaje ravnatelj Mikulić aktualni su i drugi projekti; od revitalizacije dvorca Eugena Savojskog u Bilju, kartiranja prirodne baštine u koji su uključeni s gradovima Belišće, Valpovo i Našice te Općinom Erdut, ali i zajednički projekti poput revitalizacije jezera Mali Sakadaš, što se priprema u suradnji s Općinom Bilje, JU Park prirode, Ribolovnom zajednicom Baranje i Udrugom tradicijskih ribara Kopačeva, pokrenuta je i inicijative za otvaranje Prirodoslovnog muzeja u osječkoj Tvrđi, oživljavanje pustara u turističke svrhe kao dio tradicije i kulturne baštine na prostoru Osječko-baranjske županije i drugi projekt.
SiB.hr