odjel za rodilje

Evo kako u zatvoru u Požegi kazne izdržavaju mame s bebama

RTL

Dijete može ostati uz majku do navršene treće godine života. Ako majka u tom trenutku ima još najviše šest mjeseci kazne, dopušta se produljeni boravak. U suprotnom, dijete se povjerava drugom roditelju ili udomiteljskoj obitelji

U Kaznionici Požega, jedinom ženskom zatvoru u Hrvatskoj, trenutačno boravi jedna beba od godinu dana i dvije trudnice. Iza rešetaka, gdje osuđene žene izdržavaju kazne, smješten je i posebno opremljen odjel za rodilje – mjesto gdje najmlađi, iako rođeni unutar kaznionice, nisu osuđenim piše Net.hr.

Ulaz u odjel čuva metalna rešetka i natpis „Odjel za rodilje“. Iza nje, prostor više nalikuje obiteljskom domu nego zatvoru. To nije slučajno. Cilj je stvoriti okruženje koje djeci pruža koliko-toliko normalno djetinjstvo – bez dojma da se nalaze u ustanovi lišenoj slobode.

“Ajmo reći da je to kao jedan trosoban stan koji je uredno namješten. I zato bi htio zahvaliti udruzi Roda koja nam je pomogla kroz svoje programe da taj prostor opremimo namještajem”, kaže za RTL upravitelj Kaznionice u Požegi, Zvonimir Leopoldović.

Ovdje djeca izgovaraju prve riječi, prave prve korake i otkrivaju svijet. Zidovi su oslikani, igračke razasute po podu, prostor ispunjen toplinom, daleko od tipične slike zatvora.

“Uvijek je neka intencija da uvjeti boravka u ovom dijelu kaznionice budu što vjerniji uvjetima boravka na slobodi da djeca ne steknu dojam da se nalaze u ustanovi s ograničenim bravama”, dodaje Leopoldović.

Kroz kaznionicu od 1955. prošlo 350 djece

Žene imaju pristup televizoru, kuhinji, hranilicama i dječjim igračkama. Kad god je moguće, dopušta im se i izlazak na svjež zrak unutar zatvorskog kompleksa. Iako je ovaj dio Kaznionice obnovljen i danas izgleda toplo i sigurno, njegova povijest seže sve do 1955. godine. Od tada do danas, ovuda je prošlo oko 350 djece.

Trenutno se na odjelu nalazi jedna beba, a dvije trudnice čekaju porod. One ostaju u kaznionici do šest tjedana prije termina, rađaju u županijskoj bolnici, a potom se vraćaju s novorođenčetom.

Dijete može ostati uz majku do navršene treće godine života. Ako majka u tom trenutku ima još najviše šest mjeseci kazne, dopušta se produljeni boravak. U suprotnom, dijete se povjerava drugom roditelju ili udomiteljskoj obitelji.

U svakodnevnoj brizi sudjeluju i pravosudni policajci, koji u civilu i neoznačenim vozilima vode djecu u gradske vrtiće.

U jaslice ih vode policajci u civilu

“Nakon navršene godine dana djeca se smještaju u jednu od predškolskih ustanova, u pravilu to su gradski vrtići, djecu odvodi naš službenik, službenice u onoj nosiljci za djecu.

U civilnoj odjeći, ako da kad ta djeca se dovedu u vrtić da se ne dobije dojam i da se ne stvori negativna percepcija u odnosu na to dijete”, objašnjava Leopoldović.

Kaznionica nastoji djeci omogućiti uspomene kakve imaju i njihovi vršnjaci izvan zidina – slave se rođendani, peku torte, organizira se fotografiranje.

“Opet na onaj način da se ne vidi da je to kaznionica, da se ne vide te stvari koje obilježavaju tu Kaznionicu, već da oni koji dobiju tu sliku steknu pozitivnu percepciju”, kaže upravitelj.

Za kraj, Leopoldović ističe: ovaj prostor nije luksuz, niti privilegija. Djeca ne izdržavaju kaznu. Ali imaju pravo na djetinjstvo koje će pamtiti po igri i ljubavi – ne po rešetkama.

Više u video prilogu RTL televizije:

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest