
Na tu su pojavu vjerojatno utjecali i uvjeti proljetne gnojidbe jer visoka koncentracija fosfata u vodi pogoduje razvoju ove biljke
Nekoliko stotina metara odvodnoga kanala u blizini Darde u Baranji ovih je dana izazvalo pozornost zbog nesvakidašnjega prizora. Na fotografijama koje je zabilježio Agroklub, vidljivo je to da je voda u kanalu crvene boje.
Na početku pomislili su to kako je riječ o onečišćenju, no izbliza postalo je jasno da površinu vode prekriva biljna masa.
Prema riječima izv. prof. dr. sc. Dubravke Špoljarić Maronić s Odjela za biologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, uzrok je toga fenomena vodena paprat Azolla filiculoides poznata i kao pacifička azola.
Navedena je biljka stigla u Europu još 70-ih godina prošloga stoljeća s američkoga kontinenta, no nije invazivna. Zbog svoje sklonosti sporotekućim vodama, često je prisutna u kanalima Parka prirode Kopački rit.
Razvoju azole pogodovala proljetna gnojidba
Profesorica Špoljarić Maronić ističe to kako nikada do sada nije vidjela toliku količinu azole u jednome kanalu, naglašavajući to kako spomenuta biljka živi u simbiozi s cijanobakterijama, algama koje vežu atmosferski dušik koji Azolla koristi za svoj rast.
“Kada se masovno razvije, stvara gusti ‘tepih’ na površini vode, a njegova razgradnja može ugroziti vodeni život, osobito ribe jer proces razgradnje troši kisik“, objašnjava profesorica.
Također, napominje i to kako su na tu pojavu vjerojatno utjecali i uvjeti proljetne gnojidbe jer visoka koncentracija fosfata u vodi pogoduje razvoju ove biljke. Azolla zahtijeva obilje nutrijenata pa dokle god kanal bude imao dovoljnu količinu fosfora, biljka nastavit će rasti.
Zanimljivosti o pacifičkoj azoli
Profesorica je također otkrila i to da se pacifička azola koristi u Aziji za uzgoj riže zbog svoje sposobnosti vezanja atmosferskoga dušika sličnog učinku koji mahunarke imaju u poljoprivredi kod nas. Osim toga, u nekim dijelovima svijeta, poput Južne Afrike i određenih europskih zemalja, pacifička azola pokazuje invazivni karakter, stvarajući ozbiljne probleme ekosustavima.
“Iako izgleda masivno, riječ je o sitnoj biljci s malim i zelenkastim listovima. Pojava crvene boje na površini vode rezultat je temperaturnih promjena“, dodaje profesorica.
Ovaj nesvakidašnji prizor sigurno nije mogao proći nezapaženo, a slike kanala uz Dardu koje su nastale u ovoj neobičnoj situaciji možete pogledati u nastavku.

