
Najveću štetu pretrpjeli su uzgajivači ranih sorti voća, poput marelica, breskvi, trešanja i krušaka, koje su već krenule cvjetati
Hrvatski voćari već se suočavaju sa štetom nakon iznimno niskih temperatura, koje su tijekom noći padale i do -5 stupnjeva, uzrokujući mraz i uništavanje dijela uroda, piše Net.hr.
Ono čega su se najviše bojali, sada je postalo stvarnost – hladnoća je uzela svoj danak.
“Temperatura je postala negativna prije ponoći i držala skoro do pola osam ujutro. Nisam siguran koliko smo obranili ove rane sorte, mislim da su 80 posto u šteti. Kajsija ovo ne trpi, ove godine sam čak planirao odustati ako bude mraz i prebaciti se u neke druge djelatnosti,” rekao je za RTL Domagoj Škobić, voćar iz Aljmaša.
Najveću štetu pretrpjeli su uzgajivači ranih sorti voća, poput marelica, breskvi, trešanja i krušaka, koje su već krenule cvjetati.
Osim na istoku, temperature su pale i na sjeveru zemlje, uključujući i Moslavinu, gdje proljetni mraz iz godine u godinu nanosi gubitke, ponekad i do 50 posto uroda.
“Nisam spavao, četiri-pet puta sam izlazio, mjerio temperature. Ono što sam popodne utvrdio nakon 10 sati jer mora toliko proći da se vidi šteta, čini mi se da je 30% šteta na kruški,” rekao je Stanko Ćosić, voćar iz Kloštar Ivanića.
Najjednostavnijim metodama protiv mraza
Naviknuti na nepredvidive vremenske uvjete, voćari poduzimaju sve kako bi spasili što se spasiti da – nerijetko koristeći i najjednostavnije metode.
“Od paljenja slame, granja, svašta nešto, parafinski blokovi postoje, to su jako dobre metode, vi s tim dimom dižete temperaturu,” komentirao je Stjepan Zorić, zamjenik predsjednika Hrvatske voćarske zajednice.
Uz to, koriste se i pokrivala za voćke, grijači pa čak i ventilatori, no uspjeh nije zajamčen. “Ventilator funkcionira na način da miješa topliji zrak s gornje, ali ako je gore minus jedan, a dolje minus tri ne možete ništa,” rekao je Škobić.
Poteškoće s uzgojem ponovno će se odraziti i na tržište
“Kad na trešnjama ne bi bilo stalno šteta koje se događaju diljem zemlje, onda bi čak imali dovoljno trešnje. Nije cijena problem ni plasman koliko je ostvariti proizvodnju u punoj kvaliteti,” prokomentirao je Ćosić.
Koliki su stvarni razmjeri štete, znat će se tek za nekoliko dana. No, voćare čeka još jedna hladna noć i cijeli travanj – mjesec koji je u prethodnim godinama znao donijeti i potpune gubitke.
Pogledajte i cijeli prilog RTL televizije: