Dramatična i vruća noć u novozagrebačkom naselju Sloboština. Vatra je krenula s automobila osječkih registracijskih oznaka i proširila se na još sedam drugih
Preksinoć su vlasnici na parkiralištu u zagrebačkoj Sloboštini ostavili automobile, a drugo jutro ih pronašli izgorene olupine s rastopljenim svjetlima. Vatra je krenula s jednog vozila, a proširila se na drugih sedam.
“Pročitala sam na portalima kad sam se probudila da su gorjeli neki automobili u Bolšićevoj. Došla sam vidjela sam da je i moj dobio djelomično. U početku sam bila zabrinuta, ali kad sam vidjela da nije bila tako velika šteta meni. Mislim da ovi kaj su do mene da se osjećaju loše”, rekla je za RTL televiziju vlasnica oštećenog automobila, Zrinka Ljevar Marelić.
“Moj je dobilo po štosdemferu i po svjetlu. Dosta sam ljut, ajmo reć”, kazao je Ivica Senegačnik.
Vatrogasci su dobili dojavu oko 2 i 30 u noći.
“Od naše strane je izvršeno gašenje relativno brzo. U pet, šest minuta je potpuno ugašen. Izgleda kao da je automobil bio parkiran na jednom mjestu i onda je zbog požara došlo do kvara jednog dijela elektronike i on se pomaknuo”, rekao je zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Grada Zagreba, Siniša Jembrih.
Njegov vlasnik je student iz Osijeka, a kada nam je počeo pričati da ne zna što se dogodilo, osim da mu je automobil cijeli izgorio. Pozvala ga je policija nakon čega više nije htio govoriti. Još istražuju točan uzrok te je li požar podmetnut. No, postoji i druga varijanta.
“Ja znam da obično ljudi misle da je to sve namjerno paljeno, međutim kao i svaki elektronski uređaj automobil se može zapaliti. Obično su to problemi s elektroinstalacijom ili sa dovodom goriva. Puno češće se događa u vožnji, ali eto, može se dogoditi i na parkiralištu”, kaže Jembrih.
Prošle godine u Hrvatskoj je gorjelo oko 600 prometnih vozila, najviše u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Ovisno o tome što je uzrok, ovisi i isplata štete. Ako je podmetnuto, odgovara počinitelj. No ako se automobil zapalio sam, priča se komplicira.
FOTO: Zeljko Lukunic/PIXSELL
“Ono što je sigurno da se mogu obeštetiti od vlasnika vozila s kojeg je krenuo taj požar jer vlasnik temeljem Zakona o obveznim osobama odgovara za štetu koju njegova stvar prouzroči trećim osobama. Ali je pitanje da li će vlasnik vozila bit solventan i u toj mjeri moć nadoknadit štetu ili je čovjek penzioner pa onda teško je očekivat od njega da ima novaca jer je šteta očito veća”, rekao je predsjednik Udruge stradalih u prometu Bonus, Mihael Hribar.
A sudska praksa često je takva da ako vozilo nije u pogonu, osiguravatelj ne mora isplatiti štetu. Drugim riječima, tko ima kasko osiguranje, može odahnuti. A svi ostali, ako ne žele pokretati sudski postupak, najvjerojatnije će automobile morati popraviti sami.