462 razvoda u 2009. godini

462 razvoda u Osječko-baranjskoj županiji tijekom 2010. godine.

Prema najnovijim podacima Državnog zavoda za statistiku, nakon administrativnog područja grada Zagreba Osječko-baranjska županija prošle je godine bila sredina s najviše razvedenih brakova – njih ukupno 462.

Očekivano, gotovo polovinu razvedenih – 193, čine stanovnici grada Osijeka, a u razvrgavanju brakova slijede Đakovčani s 39 razvoda, Belišćani s 21 razvodom I stanovnici Belog Manastira s 19 razvoda.
Analitičari ističu kako je riječ o pojavi koja je prije svega posljedica urbanizacije Slavonije, što, uz niz pozitivnih čimbenika, na žalost, donosi i ovaj negativni.

Utvrđivanje razlika u stopama razvoda između hrvatskih županija zahtijevalo bi detaljniju statističku analizu, no na prvi pogled se čini da je stupanj modernizacije i urbaniziranosti najvažniji čimbenik. Naime, gospodarski razvijenije županije i županije u kojima veći broj stanovnika živi u gradovima obično imaju nešto veće stope razvoda. Najvjerojatnije je objašnjenje iznadprosječno visoke stope razvoda u Osječko-baranjskoj županiji, što se može primijetiti više godina unatrag, činjenica da u ovoj županiji oko trećine stanovništva živi u Osijeku, koji je relativno velik grad. Ratne okolnosti kao objašnjenje trebalo bi isključiti budući da druge ratom pogođene županije, primjerice, Vukovarsko-srijemska, ne pokazuju ovakav obrazac – objašnjava sociolog Željko Pavić.


U raspoloživom podatcima za 2009. godini ističe se zanimljivost da se među razvedenim parovima u Osječko-baranjskoj županiji muškarci najčešće odlučuju za razvod u dobi od 41 do 49 godina (u 2009. to je učinio 71 muškarac), a žene u dobi od 30 do 39 godina (u 2009. odluku donijelo 65 žena).


Podatak da se u Osječko-baranjskoj županiji muškarci najčešće razvode u četrdesetima, a žene u tridesetima, vjerojatno je plod statističke slučajnosti jer je teško objasniti zašto bi se brakovi u kojima je dobna razlika između supružnika veća baš u Osječko-baranjskoj županiji češće razvodili. Naime, činjenica je da se većina ljudi razvodi u tridesetim godinama, a ona proizlazi iz prosječne dobi pri sklapanju braka (za žene oko 27, a muškarce blizu 30 godina) te prosječnog trajanja razvedenog braka (13-14 godina). Vrlo malo brakova razvodi se u samome početku jer do nesuglasica najčešće ne dolazi odmah, a nesuglasice do kojih dolazi poslije bračni partneri pokušavaju riješiti. Ako loša bračna kvaliteta i bračno nezadovoljstvo potraju, dolazi do razvoda. No, kako se vidi iz statistike, to je višegodišnji proces – kaže Pavić.


UKUPNO SE RAZVELO 5.076 PAROVA

U Hrvatskoj su u 2009. godini sklopljena 22.382 braka, a razvedeno njih 5.076. Najviše je razvoda zabilježeno na području Grada Zagreba, njih 1.030, na drugom je mjestu Osječko-baranjska županija s 462 razvoda, na trećem Splitsko-dalmatinska županija s 397 razvoda, na četvrtom Zagrebačka županija s 333 razvoda, a na petom, s 321 razvodom, Primorsko-goranska županija.

PAROVI U BRAK ULAZE KASNIJE

U 2009. godini zamijećeno je povećanje prosječne dobi pri sklapanju prvog braka, i za ženika i za nevjestu. Tako je u 1989. prosječna dob nevjeste pri sklapanju prvog braka bila 23,1 godinu, za ženika 26,7 godina, dok je u 2009. prosječna dob nevjeste bila 27,1 godinu, a ženika 29,8 godina. Vrlo malo brakova razvodi se u samome početku jer do nesuglasica najčešće ne dolazi odmah.


BROJ RAZVODA PO GRADOVIMA

Osijek 193

Đakovo 39

Belišće 21

Beli Manastir 19

Tekst: Ivana Kukić-Solar (Glas Slavonije)

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari