Ne stišava se situacija oko suše i eventualnog smanjenja PDV-a na hranu.
Nakon što su seljaci u petak “raspisali tjeralicu” za ministrom poljoprivrede, poručivši mu “da ga se nigdje ne može vidjeti dok polja i urodi gore od suše te dok vlada zabrinutost oko rasta cijena hrane i upitnosti njene proizvodnje”, a on se potom “ukazao” u programu s Prisavlja, Tihomir Jakovina i preksinoć je, gostujući u središnjoj “informativi” jedne druge TV kuće, svojim izjavama i najavama dao mjesta novim polemikama, analizama i razmišljanjima.
Mediji su prenijeli da je najavio mogućnost sniženja PDV-a na hranu te djelomično sniženje zakupnine za državno poljoprivredno zemljište, čime bi se seljacima bar dijelom ublažile štete od suše, za što u državnoj blagajni novca nema. No, oko PDV-a je već jučer demantirao samoga sebe i u izjavama za HRT i Novu TV ustvrdio da ga novinari “nisu razumjeli i da Vlada tek treba analizirati mogućnost smanjivanja PDV-a na hranu te utjecaj te mjere na državni proračun”.
– Sindikati su malo ishitreno izašli s takvim prijedlogom. Svakako se neće ići na smanjivanje PDV-a prije sveobuhvatne analize učinaka na proračun. Tek kada se to napravi, može se o tome razgovarati – rekao je Jakovina. Nezavisni hrvatski sindikati zatražili su, naime, “hitno smanjenje PDV-a na hranu po uzoru na mnoge zemlje koje su to učinile”.
Ideja je da se niža stopa PDV-a najprije primijeni na meso, čija je cijena u posljednja tri mjeseca viša za 3,6 posto, no drastičan se skok cijena očekuje početkom jeseni, a za prebrođivanje toga ministar predlaže povećanje carina na izvoz svih žitarica i kukuruza. Stručni su krugovi na najave o sniženju PDV-a na hranu, dok se ministar još nije demantirao, ocijenili da bi potrošnja samo za prvo vrijeme bila nešto veća, no da će istovremeno “pasti” punjenje proračuna te da u konačnici lisnica građana to neće osjetiti.
– Da je imalo pravde, na hranu, na osnovno – kruh i mlijeko, PDV-a ne bi ni trebalo biti! – komentirao je osječko-baranjski župan Vladimir Šišljagić, koji je nedavno za svoju županiju proglasio stanje elementarne nepogode. Osječko-baranjska županija, jedna od naših “tvornica hrane”, procjene su, od suše je pretrpjela 514 milijuna kuna štete, a od proljetos im prethodi još 206 milijuna kuna štete zbog mraza.
– Na tako ozbiljno stanje s terena poručeno nam je da stanje elementarne nepogode proglašavamo olako. I to govori o tuđoj neozbiljnosti prema poljoprivredi. Potrebne su nam jasne strategije, a to su i porezni, carinski sustav. To nisu samo stope PDV-a, otvaranje granica, mešetarenje… Što je još lošije, s nekim tajkunima donose se carinski propisi kojima im se pogoduje da jednom uvezu, drugi put izvezu. Neće nam pomoći parcijalna rješenja, 20 godina nemamo sustavna rješenja i nije za to kriv samo Jakovina. Situacija jest teška, no određena se rješenja moraju uvažavati – kaže Šišljagić.
Za Jakovininu izjavu o tome da bi se štete od suše mogle ublažiti djelomičnim sniženjem zakupnine za zemlju kaže da je i sam predlagao da se pronađu mehanizmi – sniženje ili otpis zakupnine, subvencioniranje kamate seljacima kod poslovnih banaka, kojima bi se bar dijelom štete nadoknadile. “Iako je poljoprivreda, proizvodnja hrane, strateška grana, i od Jakovine i od Čobankovića slušamo kako novca nema. No za takvo strateško pitanje novca u proračunu mora biti; to je prioritet u državnom proračunu – hoće li ljudi imati što jesti. Uz turizam, poljoprivreda u nas mora imati prioritet”, poručuje Šišljagić.
Izvor: Glas Slavonije