Trgovcima hranu jeftinije baciti u smeće nego pokloniti sirotinji

Mnogi trgovački centri  robu s oštećenom ambalažom ili voće i povrće kojemu uskoro istječe rok trajanja, a potpuno je zdrava i ispravna, bacaju u kontenjere, jer im je to jednostavnije i jeftinije nego pokloniti nekoj socijalnoj ustanovi.

Pisali smo svim trgovačkim centrima da hranu s valjanim rokom trajanja poklone umjesto da je stavljaju u otpis. No odgovorili su nam da je to njima prevelik posao koji iziskuje zapošljavanje još bar jednog djelatnika i doslovce su nam rekli da im je lakše i jeftinije hranu baciti u kontejner, kaže za Glas Slavonije Olivera Balatinac, voditeljica Centra za prihvat beskućnika u Caritasu Đakovačko-osječke nadbiskupije.

Neke tvornice, kaže, proizvode koji su pred istekom roka trajanja stave u prodaju po pristupačnijoj cijeni i Caritas ih tada otkupi. Rijetke su i tvrtke koje ostatke hrane s obilnih domjenaka odnesu u prihvatilište za beskućnike, a Balatinac kaže da je riječ uglavnom o manjim količinama, no vodi se računa da to ne bude lako pokvarljiva roba.

Tako, umjesto da hrana koju trgovački centri stavljaju u otpis završi na tanjuru sve većeg broja socijalnih slučajeva, Caritas, ali i sve ostale socijalne ustanove, tu istu hranu kupuju, a tek manje količine stižu iz donacija. Trgovci hranu koju ne uspiju prodati ni na sniženju bar jednom mjesečno bacaju, a paradoksalno, baš hranu bačenu u kontejner beskućnici svakodnevno traže, piše Glas Slavonije.

Krajem prošle godine dobili smo dosta hrane, ali nju su donosili uglavnom građani. Termički obrađenu hranu, suhe kolače i slično bez problema mogu donijeti u prihvatilište, i to su uglavnom i činili. Tijekom blagdana svijest i savjest prorade, no u pravilu je riječ o građanima. Tvrtke i trgovci i dalje idu linijom manjeg otpora i, naravno, njima isplativijom, jeftinijom linijom, zaključuje Balatinac.

SiB.hr

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari