USKOK optužio 12 osoba za ‘dilanje’ ilegalnog IPTV-a i zaradu od 6 milijuna eura

Pixabay

Procjenjuje se da su na ovaj način stekli nezakonitu dobit od najmanje 5,98 milijuna eura

Uskok je proširio istragu protiv još 12 osoba osumnjičenih da su bili dio zločinačkog udruženja koje je omogućavalo ilegalan pristup televizijskim i filmskim sadržajima. Prema procjenama tužiteljstva, osumnjičeni su nezakonitom djelatnošću ostvarili gotovo šest milijuna eura imovinske koristi.

Ova faza postupka nastavak je ranije otvorene istrage protiv 14 osoba, a sada su obuhvaćeni i novi osumnjičenici rođeni između 1957. i 1985. godine. Prema sumnjama Uskoka, od siječnja 2020. do studenoga 2024. djelovali su u Zagrebu i drugim dijelovima Hrvatske, organizirano nudeći gledanje televizijskih prijenosa i pohranjenih filmskih sadržaja bez odobrenja nositelja autorskih prava.

Uskok je ranije objavio da uhićenja i dokazne radnje provode na području Zagreba te Primorsko-goranske, Požeško-slavonske, Istarske i Splitsko-dalmatinske županije.

Korisnicima su sadržaje nudili putem pretplate – po cijeni od 10 do 15 eura mjesečno ili 80 do 200 eura godišnje. Osumnjičeni su pritom nabavljali prijemnike, instalirali aplikacije, održavali poslužitelje i naplaćivali naknade, a jedan od njih zakupio je mrežni prostor stranih tvrtki na kojem su pohranjivani filmovi i TV programi. Pristup sadržajima korisnicima je bio omogućen putem kontrolnog panela, a prihod su dijelili unutar grupe.

Procjenjuje se da su na ovaj način stekli nezakonitu dobit od najmanje 5,98 milijuna eura, dok su nositelji autorskih i srodnih prava oštećeni za oko 1,9 milijuna eura. Nakon ispitivanja, Uskok nije predložio određivanje istražnog zatvora, jer, kako navode, za to nije bilo zakonskih osnova.

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest