
Glačala, savjetuje zapovjednik JVP Osijek, uvijek trebaju biti uključena u utičnicu, a ne na produžni kabel. A na produžnom kabelu ne treba štedjeti
U samo mjesec dana u Slavoniji kuhala za vodu uzrokovala su požare velikih razmjera. Početkom travnja u Vukovaru je radi tog uređaja smrtno stradao muškarac, a jučer je u Društvenom domu u naselju Šumarina kraj Belog Manastira izbio požar zbog istog uzroka. Upitali smo stoga Gorana Ivkovića, zapovjednika Javne vatrogasne postrojbe Grada Osijeka je li taj uređaj koji je dio gotovo svakoga kućanstva, toliko opasan i u kojim slučajevima jest.
“Ako je kuhalo za vodu u skladu s europskim certifikatom i priključen je u utičnicu, ne bi trebalo biti nikakvih problema. Može, s obzirom da ima grijač, u slučaju da je priključen na neadekvatan produžni kabel doći do požara, točnije do proboja izolacije i zapaljenja“, pojasnio je za SiB.hr Ivković.
Svaki uređaj koji je povezan sa strujom, dodaje, može biti potencijalno opasan. To se posebice tiče ovog razdoblja kad građani počinju koristiti klima-uređaje. Ti su uređaji, kaže, veliki potrošači i ako nisu pravilno dimenzionirani vodovi, može doći do požara.
Također, tu je i problem s glačalima koji, kako savjetuje Ivković, uvijek treba biti uključeno u utičnicu, a ne na produžni kabel.
“Glačalo ima jaku snagu i velik je potrošač. Ukoliko se i uključi na produžni kabel, to mora biti kabel kupljen kod provjerenih proizvođača. Inače, s tim u vezi mogu reći da problem stvaraju i hladnjaci i rashladne vitrine u trgovačkim centrima“, kaže Ivković, prisjetivši se požara u nekadašnjem trgovačkom centru Billa.
To je još jedan razlog, kaže, što se veliki potrošači uvijek moraju uključivati u utičnicu, a ne preko produžnih kabela kako ne bi došlo do preopterećenja.
Naposljetku, dodaje, svako trošilo na struju može biti uzročnik požara pa tako i mobiteli koje koristimo svakodnevno. Presavijeni kabeli na mobitelima, mobiteli na koje nerijetko i legnemo ili sjednemo, također mogu uzrokovati zapaljenje. Jednom rječju, kaže, nema pravila kada će, ukoliko se ne koristi pravilno, određeni uređaj zapaliti.

“Sjećam se slučaja kad su dvije osobe smrtno stradale kad je zapalio sat sa LED rasvjetom. Stoga doista moramo biti oprezni i voditi računa gdje uključujemo uređaje, na koji način i kako s njima postupamo. I naravno, gdje ih kupimo, baš kao i produžne kabele od kojih su oni jeftini sumnjive kvalitete. Na tome ne treba štedjeti“, poručuje Ivković.