
Za sada je riječ tek o prijedlogu. Umjesto carine, razmatra se uvođenje fiksne „naknade za obradu“, koja bi se primjenjivala na sve male pošiljke iz trećih zemalja
Zbog ogromne količine jeftine robe koja svakodnevno pristiže iz Kine, Europska unija razmatra uvođenje nove naknade od dva eura po paketu. Ova mjera mogla bi uskoro pogoditi milijune narudžbi koje stižu na europsko tržište – uključujući i Hrvatsku, piše Net.hr.
U Hrvatsku svakodnevno stigne između pet i šest šlepera prepuna robe iz Kine, što na mjesečnoj razini čini oko 100 tisuća paketa. Potražnja za online kupnjom stalno raste, a dostavne službe i pošte sve su više opterećene.
„Prošle godine smo uručili korisnicima diljem Hrvatske više od 17,5 milijuna paketa, što je čak 2,5 milijuna paketa više nego 2023. godine”, navodi Nikola Baras iz Ureda za korporativne komunikacije Hrvatske pošte.
Do sada su mali paketi, vrijednosti do 150 eura, često pristizali bez carine, a ponekad i bez poštarine. No, EU sada planira uvesti tzv. „ulaznicu“ u iznosu od dva eura po pošiljci, kako bi poboljšala nadzor i rasteretila carinske službe.
„Nemoguće je provjeriti 4,5 milijarde paketa koji su se pojavili na našem tržištu i to je, zapravo, jedna naknada za carinu koja bi time trebala unaprijediti svoju uslugu pregleda proizvoda koji se nađu na našem tržištu”, pojašnjava europarlamentarka Biljana Borzan.

Suzbijanje prekomjerne uporabe ambalaže
Ova bi mjera, uz dodatno financiranje nadzora, trebala pomoći i u zaštiti domaće proizvodnje te suzbijanju prekomjerne uporabe ambalaže.
„Osim što su zatrpane pošte i dostavne službe, mi sebi stvaramo i dodatan problem s plastičnom ambalažom. Ni ovu domaću ne možemo zbrinuti, a kamo li onu koja dolazi s tim pošiljkama”, upozorava Ana Knežević, predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu prava potrošača.
Međutim, potrošači nisu zadovoljni idejom da bi njihovi paketi trebali poskupjeti.
„Ne, ne podržavam”, kratko za RTL komentira Gordana iz Zagreba. Zagrepčanka Anja dodaje: „Bez veze. Razumijem, ali bez veze. Ipak je to na internetu sve po 80 centi, pa razumijem da i oni trebaju zaraditi, ali bez veze.”
“Koliko para, toliko muzike”
Iz potrošačkih udruga također ističu kako sve češće primaju pritužbe na kvalitetu proizvoda iz Kine.
„Mi stalno upozoravamo ljude – ako očekujete da ćete za tu cijenu dobiti kvalitetu, onda je to naivno. Kaže: kupio sam trimer za 30 eura i odmah se pokvario, normalno da se pokvario – to nije ni igračka za 30 eura”, napominje Knežević.
Za sada je riječ tek o prijedlogu. Umjesto carine, razmatra se uvođenje fiksne „naknade za obradu“, koja bi se primjenjivala na sve male pošiljke iz trećih zemalja.
„Sigurno da to i jest jedan način pokušaj obrane domaćeg proizvoda jer je tržište preplavljeno jeftinim stranim proizvodima, no sigurna sam s druge strane da će to izazvati prilično negodovanje kod građana, tako da je još pitanje u konačnici kako će izgledati prijedlog, a u konačnici i sam zakon”, ističe Borzan.
Ukoliko mjera stupi na snagu, kupci će uz adresu i poštanski broj trebati priložiti i dodatna dva eura – kako bi njihov paket uopće bio dostavljen.
Pogledajte više u video prilogu RTL-a: