priziv savjesti

Oni koji ne budu željeli služiti vojni rok imat će dvije opcije

Davor Javorović/PIXSELL

Za građane koji se pozovu na priziv savjesti predviđene su dvije alternative vojnom roku

U vrhu hrvatske Vlade održan je sastanak na kojem su dovršeni ključni strateški dokumenti vezani uz obrambeni sustav Hrvatske. Finalizirana je strategija obrane, dugoročni plan razvoja Oružanih snaga te izmjene Zakona o obrani, koje uključuju uvođenje temeljnog vojnog osposobljavanja, piše Net.hr.

Strategija i plan razvoja Oružanih snaga već su ažurirani kako bi odgovorili na nove globalne sigurnosne izazove. Ova dva dokumenta dobila su podršku svih prisutnih sudionika sastanka te će uskoro biti upućena predsjedniku Zoranu Milanoviću na daljnje usuglašavanje, što je preduvjet za sazivanje sjednice Vijeća za obranu.

Treći dokument – izmjene Zakona o obrani – donose uvođenje vojnog roka, koji će trajati dva mjeseca. Tijekom služenja, ročnici će imati pravo na naknadu od oko 1100 eura mjesečno, uz osiguran smještaj i prehranu. Vrijeme provedeno u vojarni bit će priznato kao radni staž, a predviđena je i prednost pri zapošljavanju u državnim i javnim službama.

Na sastanku su, uz premijera Andreja Plenkovića, sudjelovali ministar obrane Ivan Anušić, ministar branitelja Tomo Medved, ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman, predstavnici Glavnog stožera OS RH te drugi visoki dužnosnici. Trenutačno se rade završna usuglašavanja, a izmjene Zakona o obrani trebale bi ući u javno savjetovanje tijekom lipnja. Prvo čitanje zakona u Saboru planira se za srpanj, a konačno izglasavanje očekuje se u listopadu, nakon ljetne stanke.

Alternativa za priziv savjesti: Civilna zaštita ili lokalna uprava

Ivica Benić/SiB.hr

Za građane koji se pozovu na priziv savjesti predviđene su dvije alternative vojnom roku. Prva je trojmjesečna služba u sustavu civilne zaštite, gdje bi ročnici bili osposobljeni za intervencije u slučaju prirodnih nepogoda poput potresa, poplava ili požara. Za ovu opciju predviđena je naknada od oko 250 eura mjesečno.

Druga opcija uključuje četveromjesečnu službu u lokalnoj samoupravi, gdje bi ročnici obavljali komunalne poslove poput održavanja javnih površina. Još se razmatra hoće li i ovo iskustvo biti uračunato u radni staž.

Ove godine Vlada planira postaviti cjelokupan zakonodavni okvir za temeljno vojno osposobljavanje, čime se ponovno otvara jedno od važnijih pitanja sigurnosne politike – balans između profesionalnih oružanih snaga i civilnog doprinosa nacionalnoj sigurnosti.

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest