Iako je zakonom i od ranije zabranje zatvaranje balkona, građani koriste situaciju i masovno to rade
Odlukom Vlade iz mjeseca kolovoza, početkom nove godine doći će do promjene pravilnika kojim je regulirano postavljanje klima uređaja, raznih antena na fasade objekata, ali i zatvaranja balona i logia. Kako bi doskočili toj odluci, brojni su odlučili zatvaranje odraditi do kraja ove godine.
“To su strašni primjeri gdje ljudi bezobrazno nadograđuju i proširuju svoje prostore. Posebno zadnji katovi u stambenim zgradama i misle da mogu svašta raditi, i dan danas se to događa,” komentirao je Zdravko Vladanović, predsjednik Udruge predstavnika suvlasnika stambenih zgrada u Zagrebu nakon što je pravilnik donesen.
No, taj njegov komentar očito nije dotaknuo građane koji ovih dana užurbano rade na zatvaranju. Posebno se to odnosi na stanare na najvišim katovima zgrada koji neovlašteno proširuju svoj stambeni prostor ili jednostavno stvaraju dodatni skladišni prostor.
“U mojoj zgradi samo u ovom tjednu dva od tri stanara na zadnjem katu su odradili zatvaranje. Samo su obavijestili stanare kako će obavljati neke radove u stanu u narednim danima, ali nisu rekli i što će raditi”, rekao nam je stanar zgrade u jednom stambenom naselju u Osijeku.
Iz Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine ranije su pak izvijestili javnost kako je do sad bilo potrebna određena gradilišna dokumentacija za izvođenje ovakvih radova.
“Radovi zatvaranja (ostakljivanja) balkona ili lođa koji nakon izvođenja tih radova zadržava svoju namjenu, mogu se izvesti, bez građevinske dozvole, a u skladu s glavnim projektom sukladno Pravilniku o jednostavnim i drugim građevinama i radovima”, stoji u odgovoru Ministarstva.
Konkretno, to znači ako balkon ostane balkon nakon zatvaranja za isto nije potrebna građevinska dozvola, ali problem nastaje ako odluči primjerice izbiti postojeće prozore i vrata pa čak i dio zida i tako proširiti stambeni prostor. Također, i prema dosadašnjem pravilniku za zatvaranje je bilo potrebno 100 posto potpisa svih predstavnika suvlasnika u zgradi što je u praksi gotovo pa neprovedivo.
Ipak, tek rijetki uistinu posjeduju bilo kakvu dokumentaciju što nam je potvrdio i vlasnik jedne osječke tvrtke koja se bavi ovom vrstom poslova.
“Građani nas proteklih mjeseci znatno više zovu i raspituju se pa smo praktično angažirani svaki dan u mjesecima kad se inače ovakvi poslovi ne rade. Moram priznati da do sad nisam vidio nekog tko posjeduje bilo kakvu dokumentaciju pa mi dođemo, izmjerimo i odradimo ugradnju. Dio njih balkone odmah pretvara u prošireni stambeni prostor, a dio nam kaže kako će to učiniti kasnije”, govori nam vlasnik te tvrtke koji je poželio ostati anoniman.
Bilo kako bilo, s početkom iduće godine ovakvoj praksi trebalo bi se stati na kraj pa su tako propisane i visoke novčane kazne za prekršitelje, kako za same stanare, ali i za izvođače radova.