Iz Ministarstva rada objašnjavaju, ravnatelj škole će ocjenu uz obrazloženje predložiti povjerenstvu od 5 članova u kojem će biti i predstavnik radnika. Na svoju ocjenu djelatnik se ima pravo žaliti
U škole stiže ocjenjivanje nastavnika na temelju kojeg su mogući otkazi, ali i povišice. Zabrinutost u zbornicama raste jer kriteriji ocjenjivanja još nisu poznati, te tko će o ocjenama odlučivati, piše Danas.hr.
Učitelji su ti koji ocjenjuju, a uskoro će ocjene dobivati i oni. Pitanja je mnogo kaže nastavnik koji u školi radi 36 godina.
“Normalno da vlada jedno nezadovoljstvo, nervoza oko svega toga. Prvi put ćemo biti ocjenjivani, hoće li to biti objektivno, pravedno, tko će nas ocjenjivati”, pita se strukovni učitelj u Tehničkoj školi Ruđera Boškovića u Zagrebu, Davor Dinter.
Iz Ministarstva rada objašnjavaju, ravnatelj škole će ocjenu uz obrazloženje predložiti povjerenstvu od 5 članova u kojem će biti i predstavnik radnika. Na svoju ocjenu djelatnik se ima pravo žaliti.
“Kada povjerenstvo odradi taj svoj posao ravnatelj će potpisati ocjene. Postoji još jedan korak koji se tiče najviših ocjena, taj broj je ograničen na 5 odnosno na 15 posto i tu će biti odbor koji će preispitati te najviše ocjene” objasnio je ravnatelj Uprava za rad i zaštitu na radu, Dražen Opalić.
Učitelji, spremačice, domari, ravnatelji – ocjenu će dobiti svi.
“Ja razmišljam kao i veliki broj ravnatelja da ćemo oformiti povjerenstva i da će se ta povjerenstva razlikovati, svaki mjesec netko drugi, kako bi svi bili uključeni i kako bi ocjenjivanje bilo što objektivnije”, kaže predsjednica Udruge hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja, Suzana Hitrec.
Kriteriji ocjenjivanja
Uredba o načinu i kriterijima ocjenjivanja svih zaposlenih u javnim službama na snagu stupa od nove godine. Nakon toga pravilnik po kojem će se ocjenjivati zaposleni u školama donosi Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih. Za to će imati dva mjeseca.
“Za sada ne znamo kakvi će biti kriteriji i teško je to odrediti, suci imaju broj riješenih predmeta u nastavi toga nema, ne možemo ocjenjivati nastavnike ni po ocjenama učenika”, rekla je Hitrec.
Zabrinuti su i u Nezavisnom sindikatu zaposlenih u srednjim školama, kažu kažnjavanja ne smije biti.
“Ocjenjivanje je ovdje samo preduvjet za povećanje plaće kroz učinkovitost, ali ako nema jasnih kriterija, jasnih pravila igre onda nema ni pravednog ocjenjivanja i to je ono na što ćemo utjecati”, poručuje predsjednica Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, Nada Lovrić.
Iz Sindikata Preporod najavljuju ustavnu tužbu.
“Ono što će sigurno biti predmet osporavanja je otkaz koji ravnatelj može dati radniku nakon što ga jednu godinu ocjeni ocjenom koja nezadovoljava. Ove uredbe nije trebalo ni biti, ona je neprovediva i stvorit će probleme u školama”, rekao je Željko Stipić, predsjednik Sindikata Preporod.
Na temelju ocjene mogući su otkazi, a u prikupljenim bodovima ovist će i rast plaće koji može ići i do 30 posto.