Agencija lokalne demokracije Osijek trenutno provodi projekt "Youth for EU – Mladi za Europu" koji je dio programa "IPA Information and Communication 2011" financiran od Europske komisije.
Projek je ovokoji se provodi u tri škole u Osijeku: u Ugostiteljsko-turističkoj školi, Tehničkoj školi i prirodoslovnoj gimnaziji Ruđera Boškovića te Elektrotehničkoj i prometnoj školi.
Upravo je završen edukacijski ciklus od devet seminara u kojima su Miljenko Turniški, direktor Agencije lokalne demokracije i Dalibor Kraljik, programski asistent u Agenciji, educirali srednjoškolce drugih i trećih razreda o značenju, politikama i institucijama Europske unije, o izazovima i prednostima ulaska Hrvatske u EU te o programima, financijskim instrumentima, predpristupnim i pristupnim fondovima EU.
Cijeli projekt trajat će 14 mjeseci, a Agencija lokalne demokracije Osijek ga provodi u partnerstvu s Agencijom lokalne demokracije Brtonigla koja je nositelj projekta te s domaćim partnerima Agencijom lokalne demokracije Sisak, Zakladom za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva, Press centrom za okoliš Hrvatska i Udrugom mladih K.R.I.D. te međunarodnim partnerima Association of Local Democracy Agencies, Europe Direct – Comune di Trieste i
Associazione Giosef Giovani Senza Frontiere. Projekt se provodi u
tri hrvatske regije (Osječko-baranjska županija,
Sisačko-moslavačka županija i Istra) u devet srednjih
škola s ciljem educiranja mladih o Europskoj uniji, njenim
politikama, programima i financijskim sredstvima, poticanjem
mladih na aktivno građanstvo u izgradnji nove, buduće Europe,
poticanjem rasprava među mladima o relevantnim EU temama kako bi
se informiralo njih i građane
općenito o prednostima proširenja i mogućnostima za
Hrvatsku i njezine građane nakon ulaska u EU.
Uskoro će u svakoj od škola biti održan kviz znanja o EU na temelju kojeg će dvoje najboljih učenika iz svake škole biti izabrano za jednotjedni međunarodni EU kamp koji će se održati u Istri, predvidivo u mjesecu rujnu, a na kojem će sudionici kroz razne radionice, okrugle stolove i rasprave nastaviti učiti o Europskoj uniji i njezinim prednostima za građane Hrvatske, a posebice za mlade.
Također, u suradnji s udrugama mladih u Osijeku nakon održanog otvorenog događaja koji će uslijediti nakon kviza bit će odabrano i četiri osobe između 19 i 26 godina koje će se pridružiti najuspješnijim učenicima iz srednjih škola, tako da će našu županiju na EU kampu predstavljati ukupno 10 mladih ljudi.
Za vrijeme kampa sudionici će osmisliti i realizirati TV spot i radio program o EU koji će se emitirati na lokalnim TV i radio postajama u tri regije gdje će se odvijati projektne aktivnosti. Nakon novostečenih iskustava i znanja o EU koje će sudionici dobiti na kampu sudionici će organizirati otvoreni događaj za mlade i građane u njihovim regijama.
Tijekom ovih susreta, gdje će biti vremena za raspravu, prikupit će se mišljenja, pitanja i želje i načiniti jedan dokument koji će sadržavati “mišljenja Hrvatske mladeži” o politikama koje su njima namijenjene.
Ovaj dokument, koji će biti nazvan “Glas hrvatske mladeži“, podijelit će se predstavnicima regionalnih vlasti tijekom završnog susreta koji će se održati po završetku projekta.