Osječki fakultet elektrotehnike otvorio svoja vrata virtualnoj stvarnosti

FERIT Simulator je aplikacija koju je izradio Denis Vajak kao projekt za natječaj "Pro-Student 2016" pod mentorstvom docenta Josipa Balena.

Aplikacija je bazirana na virtualnoj stvarnosti, a omogućuje korisniku kretanje po zgradi fakulteta i čitanje obavijesti u virtualnoj stvarnosti. Koristeći naočale za virtualnu stvarnost, korisnik dobiva osjećaj kao da se uistinu nalazi u prostoru FERIT-a. Prostor također sadrži i televizor na kojemu se prikazuje stvarni promotivni video fakulteta i sat koji prikazuje stvarno vrijeme.

Početak rada na FERIT Simulatoru počeo je u rujnu prošle godine kao projekt za natječaj “Pro-Student 2016” koji je organizirao fakultet. Docent Josip Balen osmislio je ideju modeliranja prostora FERIT-a u virtualnoj stvarnosti koristeći HTC Vive uređaj te je motivirao studenta FERIT-a Denisa Vajka da se prijavi s tom idejom na Student-Pro interni natječaj FERIT-a. Ideja je bila izraditi neki od naših prostora u virtualnoj stvarnosti i omogućiti korisniku kretanje i istraživanje. Za ovo je odabran ulazni hodnik fakulteta u Trpimirovoj ulici primarno zbog zadovoljavajuće količine detalja i činjenice da mnogi to prvo vide kad uđu u fakultet.

Prvi korak je bio prebaciti geometriju prostora u računalo kao 3D model. Za ovo je korišten postupak fotogrametrije. Preko 800 fotografija je slikano mobitelom, pri čemu je bilo važno slikati što više različitih kutova i to tako da računalo zna pronaći sličnosti i povezati fotografije. Kad je taj postupak bio gotov, korišteni su softveri VisualSFM i CMPMVS kako bi se slike preradile u 3D model.



Na temelju ovog modela, cijeli prostor je ručno modeliran koristeći softver Blender. Blender je iznimno moćan i otvoren softver za 3D modeliranje. Ovaj dio je bio najdugotrajniji i trajao je bar tri tjedna neprestanog svakodnevnog rada. Posvećena je velika pozornost na detalje kako bi se što vjernije rekreirao prostor: od svake najmanje brave na vratima, do kemijskih olovki i svega ostalog. Teksture su izrađene tako da su izrezane iz prethodno uzetih fotografija i zalijepljene na 3D objekte u prostoru.

Zadnji korak je bio učitavanje ovog modela u Unity. Unity je engine za računalne igre i ima dobru podršku za moderne sustave virtualne stvarnosti. Model je učitan i zatim su materijali ručno podešeni: realistične refleksije metala, stakla, poda. Ovdje je bilo potrebno i programiranje kako bi se dodao sat koji pokazuje stvarno vrijeme, televizor koji prikazuje stvarni promotivni video fakulteta i na posljetku mogućnost pregledavanja obavijesti fakulteta u virtualnom prostoru.

FERIT Simulator je bio predstavljen javnosti na smotri fakulteta prošle godine, gdje ga je velik broj ljudi isprobalo. FERIT je jedan od prvih fakulteta u svijetu, ako ne i prvi, koji ima modeliran vlastiti prostor u virtualnoj stvarnosti i aplikacija FERIT Simulator jer dostupna za besplatno preuzimanje na Steam platformi: http://store.steampowered.com/app/592450

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari