Prirodni resurs

Koliko se isplati grijati na drva? Istražili smo cijene u Osijeku i okolici

Duško Jaramaz/PIXSELL

Budući da je do proizvoda Hrvatskih šuma nerijetko teško doći jer glavninu prodaju sklapanjem ugovora, mnogi se okreću kupovini ogrjevnog drva preko privatnih osoba koje ga prodaju, iako ni kod njih cijene nisu ništa drugačije

Drvo je tradicionalni izvor topline koji se koristi već stoljećima diljem svijeta. Unatoč suvremenim sustavima grijanja, mnogi još uvijek upotrebljavaju ogrjevno drvo u zagrijavanju prostora upravo zbog njegovih brojnih prednosti kao što su niski utjecaj na životnu sredinu, zdravlje i okoliš, obnovljivost, energetska neovisnost i ekonomska isplativost.

Ipak, cijene su drva različite, ovisno o njegovoj vrsti, klasi, mjestu prodaje i kvaliteti. Prema cjeniku Hrvatskih šuma koji se, unatoč inflaciji, nije mijenjao, cijene se kubnog metra drva za ogrjev kreću u rasponu od 24 do 43 eura. Nešto su skuplji jasen, javor, bukva i hrast, dok su niže cijene za brezu, vrbu, topolu, lipu i johu. Crni je bor pak najjeftiniji, čija cijena kubnog metra iznosi svega deset eura. Na navedene se cijene, naravno, dodaje još i PDV.

“Cijena je ogrjeva za domaćinstva smanjena. Zahvaljujući odlukama Vlade RH, uvedene su dodatne kompenzacijske mjere na cijenu ogrjeva za potrebe grijanja domaćinstava koja je snižena za 15 posto, pa još dodatnih pet posto, a i PDV na ogrjev snižen je s 25 na samo pet posto”, rekli su iz Hrvatskih šuma zaGlas Slavonije, napomenuvši kako je upravo to razlog tolike potražnje za ogrjevnim drvom koja se, prema njihovim riječima, gotovo udvostručila u odnosu na prošlu godinu.

Budući da je do proizvoda Hrvatskih šuma nerijetko teško doći jer glavninu prodaju sklapanjem ugovora, mnogi se okreću kupovini ogrjevnog drva preko privatnih osoba koje ga prodaju, iako ni kod njih cijene nisu ništa drugačije. Osječanka Marijana metar graba i bukve koji je bio izrezan, iscijepan i dovezen na njezin kućni prag platila je tako 70 eura.

”Jeftinije bi me jedino došlo da sam kupila tzv. metrice, ali onda bih morala dodatno platiti rezanje po metru te ih nakon toga sama iscijepati ili platiti nekome da to učini. Ovisno o zimi, treba mi oko 14 metara”, izjavila je za Glas Slavonije.

Na
Njuškalu
i ostalim oglasnicima mogu se pronaći i jeftinije cijene metra drva koje se prodaje u Osijeku i okolici. Tako se ogrjevno izrezano miješano drvo kod privatnika može kupiti i za 30 eura po kubnom metru, dok ga neki prodaju i u paketu po više metara. Primjerice, privatnik iz Semeljaca objavio je kako prodaje pet metara izrezanog drva za 180 eura. U Belom Manastiru, Đakovu, Dardi, Vukovaru i okolici cijene metra ogrjevnog drva kreću se uglavnom od 40 do 70 eura.

S druge strane, na Pevexovoj internetskoj trgovini ogrjevno se drvo prodaje po paletama. Tako jedna paleta velike bukve i graba od tonu tamo košta 225, a paleta velikog hrasta i jasena 190 eura. U Bauhausu pak prodaje se 15 kilograma ogrjevnog drva smreke po cijeni od 5,29 eura.

Unatoč poskupljenju i postojanju različitih sustava grijanja, ogrjevno drvo vidljivo i dalje ostaje kvalitetan i pouzdan izvor topline, posebice u ruralnim dijelovima Slavonije i Baranje. Ekološka prihvatljivost, ekonomičnost i dostupnost ogrjevnog drva čimbenici su koji potiču ljude na to da i dalje kupuju navedeni prirodni resurs i uživaju u njegovoj toplini.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari