snaga u izvozu

Osječka IT zajednica u naletu – broj tvrtki narastao 166% u odnosu na 2008. godinu

Marko Mrkonjic/PIXSELL

Jedna od aktivnosti udruge Osijek Software City, a koja okuplja osječku IT zajednicu, je sustavno praćenje napretka tvrtki za razvoj softvera Osječko-baranjske županije (OBŽ).

Ove godine napravili suanalizu kakva je situacija bila 2008. godine u OBŽ, ali i u Republici Hrvatskoj (RH), te kakvo je stanje deset godina kasnije. U pripremi podataka pomogla im je Kornelia Miling, stručna suradnica iz Hrvatske gospodarske komore, Županijske komore Osijek.

U analizi su tako sagledani financijski pokazatelji poslovanja tvrtki Osječko-baranjske županije koji se bave računalnim programiranjem, savjetovanjem i djelatnostima povezanim s njima. Na žalost, nisu iskazani rezultati podružnica ili izdvojenih pogona (npr. Minus5, GDi, FIVE, NTH, Human), obrta i slobodnih zanimanja koji znatno utječu na osječku IT zajednicu i njezine rezultate.

Od 2008. do danas drastičan porast

2008. godine na području Osječko-baranjske županije bilo je registrirano 56 tvrtki, koje su zapošljavale 227 osoba . Neto plaća je iznosila 4.013,00 kn, dok je ukupni prihod iznosio više od 63 milijuna kn, od čega je samo 7% činio prihod od izvoza.

2008. godine u Republici Hrvatskoj bilo je registrirano 1.491 tvrtki, koje su zapošljavale 6.427 osoba. Neto plaća je iznosila 6.076,00 kn, dok je ukupni prihod iznosio više od 4 milijardi kn, a prihod od izvoza je činio 15%.

2018. godine na području Osječko-baranjske županije bilo je registrirano 176 tvrtki, koje su zapošljavale 713 osoba . Neto plaća je iznosila 6.671,00 kn, dok je ukupni prihod iznosio više od 350 milijuna kn, a prihod od izvoza je činio 66%.

2008. godine u Republici Hrvatskoj bilo je registrirano 3.874 tvrtki, koje su zapošljavale 18.919 osoba. Neto plaća je iznosila 7.923,00 kn, dok je ukupni prihod iznosio više od 11 milijardi kn, a prihod od izvoza je činio 33%

Rastu i prihodi

Ako usporedimo podatke iz 2017. godine s podacima iz 2018. godine dolazimo podataka da se broj tvrtki za razvoj softvera u OBŽ povećao za 18%, ukupni broj zaposlenih porastao je za 19%, ukupni prihodi porasli za 93% dok su prihodi od prodaje u inozemstvu porasli za 36%. 

Kada se ovi pokazatelji promatraju u razdoblju od deset godina dolazimo do podataka da se broj tvrtki za razvoj softvera u Osječko-baranjskoj županiji (OBŽ) povećao za 166%, ukupan broj zaposlenih porastao je za 163%, ukupni prihodi porasli za 188% dok su prihodi od prodaje u inozemstvu porasli za rekordnih 582%. Neto plaća porasla je 37%.

Na razini Republike Hrvatske broj tvrtki za razvoj softvera u istom razdoblju u povećao se za 160%, ukupni broj zaposlenika za 194%,  ukupni prihodi za 190% te prihodi od prodaje u inozemstvu za 118%. Neto plaća porasla je 30%.

“Ako uzmemo u obzir navedene podatke i analizu koju je napravio ICT Business s Bisonde i Poslovna.hr možemo slobodno reći kako je snaga IT tvrtki u Osječko-baranjskoj županiji u globalnom izvozu. Na listi najvećih izvoznika softvera nalaze se i naše članice a to su: SPAN, FIVE (Pet minuta), ADCON, MONO, INCHOO te GDi.

Veseli nas vidjeti što i na nacionalnoj razini svi podaci vezani za ICT/IT pokazuju rast, te iz tog razloga iskazujemo zabrinutost što Vlada nije odlučila staviti IT kao jednu od strateških industrija. Nadamo se da će se to u budućnosti promijeniti”, zaključuje Ivan Jurlina, predsjenik udruge Osijek Software City.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari