korak bliže ka početku gradnje

I Osječko-baranjska županija darovala zemljište za izgradnju novog osječkog KBC-a

OBŽ

Novi Klinički bolnički centar Osijek bliže realizaciji zahvaljujući darovanom zemljištu

Klinika za očne bolesti, dio Kliničkog bolničkog centra Osijek, svakodnevno pruža oftalmološke usluge oko 350 pacijenata iz istočne Hrvatske. Rad klinike prati i podupire Osječko-baranjska županija, koja je u posljednjih osam godina KBC-u donirala više od 1,09 milijuna eura, uključujući i više od 81.000 eura za adaptacije prostora i opremanje klinike.

Županica Nataša Tramišak posjetila je jučer, 3. studenoga 2025. godine, Kliniku za očne bolesti na lokaciji u Europskoj aveniji, gdje su je dočekali predstojnica prof. prim. dr. sc. Dubravka Biuk i ravnatelj KBC-a doc. dr. sc. Krunoslav Šego sa suradnicima.

Tijekom posjeta županica je ravnatelju Šegi uručila ugovor kojim županija daruje KBC-u dvije čestice zemljišta za izgradnju novog Kliničkog bolničkog centra.

Županica Tramišak pojasnila je važnost ulaganja u postojeće prostore i planove za novi KBC: “Ovo je bila prigoda da obiđemo Kliniku za očne bolesti te se uvjerimo u kakvim uvjetima rade i pružaju skrb svim oftalmološkim pacijentima na području naše, ali i drugih županija. Klinika je kao sastavnica KBC-a izuzetno važan dio sustava skrbi za pacijente Osječko-baranjske županije, koja posljednjih godina ulaže i vlastita proračunska sredstva kako bismo im pomogli urediti prostore u kojima mogu pružiti kvalitetniji boravak pacijentima, ali i bolje uvjete za svoje djelatnike. Vodimo računa i o drugim klinikama, zavodima i odjelima KBC-a, tako da je posljednjih nekoliko godina uloženo više od milijun eura putem donacija i županijskog proračuna. Nastavit ćemo tim tempom kako bi se sve zgrade održavale u stanju koje omogućuje kvalitetnu medicinsku skrb.”

Ona je dodala: “Ipak, prioritet nam je nastaviti zagovarati i boriti se da što prije dođemo do ulaganja u izgradnju novog Kliničkog bolničkog centra u Osijeku. Uz sva obećanja i odluke koje je donijela Vlada Republike Hrvatske, vrlo smo blizu rješavanju tog pitanja i postupka javne nabave. KBC ima građevinsku dozvolu i svu projektnu dokumentaciju potrebnu za početak realizacije projekta. Danas smo im dodijelili dva ugovora o darovanju zemljišta na kojima će biti izgrađen novi KBC, a koja je prethodno Osječko-baranjska županija otkupila od Poljoprivrednog instituta, fizičke osobe te Centra za djecu. Ti su imovinsko-pravni odnosi bili vrlo složeni, no Županija se uključila kako bi se brže i jednostavnije riješili. Županija je te dvije čestice uspješno otkupila u vrijednosti od 244.000 eura i sada ih darujemo KBC-u, koji time ima potpuno riješene imovinsko-pravne odnose i nema nikakvih zapreka za realizaciju projekta.”

Respect-ing

Čeka se odluka Vlade o načinu financiranja

Ravnatelj KBC-a Osijek doc. dr. sc. Krunoslav Šego istaknuo je kako projekt novog KBC-a napreduje: “Prvi i osnovni korak bilo je rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, što je započelo prije nekoliko godina. Preostaje još formalnost oko potpisa ugovora. Nismo čekali – u KBC-u smo odradili sve što je u našoj moći. Gotov je glavni projekt, imamo građevinsku dozvolu, a sada čekamo odluku Vlade o načinu financiranja i spremni smo za raspisivanje natječaja za izvođače radova. Nadam se da ćemo vrlo brzo dočekati dan kada ćemo se preseliti u novi KBC – prvenstveno zbog naših bolesnika, a potom i zbog djelatnika. U sadašnjoj zgradi Klinike za očne bolesti, kako kaže profesorica Biuk, romantično je raditi, ali vrlo teško. Novi KBC gradimo jer postojeće lokacije više ne mogu pratiti suvremene trendove u medicini i nove načine liječenja. Uz pomoć lokalne zajednice, koja doista prepoznaje naše potrebe, uspijevamo postojeće zgrade održavati u upotrebljivom stanju. U tom su smislu i ova ulaganja Županije u Kliniku za očne bolesti iznimno važna, ali pravo rješenje svih problema je novi KBC, za koji se nadam da će uskoro biti izgrađen.”

Predstojnica Klinike prof. prim. dr. sc. Dubravka Biuk izrazila je zadovoljstvo posjetom županice i ulaganjima: “Bez obzira na to što se nadamo preseljenju u novi KBC, uspjeli smo stvoriti puno ugodniji prostor za rad naših djelatnika, ali prvenstveno za boravak naših pacijenata, zbog kojih i jesmo ovdje. Divno je raditi u prelijepoj secesijskoj zgradi i u najljepšoj ulici u Hrvatskoj – romantično je, ali nije praktično. Naši pacijenti uglavnom su starije osobe koje su često ovisne o pratnji drugih i koriste pomagala, što nam dodatno otežava organizaciju rada. Uspijevamo samo zahvaljujući velikom entuzijazmu, prije svega mojih kolega, ali sve to ne bi bilo moguće bez dobre suradnje i dobro uigranog tima.”

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest