Veći broj intervencija Hitne pomoći

Nagli skok temperature doslovno ruši ljude svih životnih dobi

Ivica Benić/SiB.hr

Građanima se preporučuje uzimanje dosta tekućine, nošenje lagane pamučne svijetle odjeće i lakša prehrana

Sirene vozila Zavoda za hitnu medicinu Osječko-baranjske županije jučer i danas mogle su se čuti u svim dijelovima grada. Potvrdila nam je to i dr. med. Sunčica Prašnički, zamjenica ravnateljice županijskog ZHM-a, rekavši da je intervencija čak oko 20 posto više nego inače.


“I broj poziva se udvostručio, a intervencija je u protekla 24 sata više. Osim standardnih tegoba kroničnih bolesnika, kardiovaskularnih i hipertoničnih, tu su i neurološki pacijenti koji su preboljeli moždani udar ili imali neke vrste neuroloških smetnji poput vrtoglavica i migrena koje se sad intenzivnije javljaju“, pojašnjava dr. Prašnički.


Uza to, vruće vrijeme stvara problem i plućnim bolesnicima čije se tegobe pak, kaže, intenziviraju pred kišu, kao i za vrijeme kišnih dana. U manjem postotku također, ističe, povećan je broj intervencija vezanih za poteškoće disanja.

Kolapsi koji nemaju veze s kroničnim bolestima

No, ono što je specifično za vrućinu jesu nesvjestice i to radi naglih prijelaza temperatura u više. Dr. Prašnički kaže kako se ne sjeća da je došlo do toliko nagloga prijelaza od 15-ak do 29 stupnjeva Celzijusovih i to u kratome roku.

Borna Jakšić/PIXSELL


“Dolazi do kratkotrajnoga gubitka svijesti i to kod osoba svih dobi, što nema veze s kroničnim bolestima. Dolazi do kolapsa organskog sustava, srećom kratkotrajnog, a nakon intervencije i dolaska k svijesti nakon naših postupaka, osobe se dobro osjećaju“, pojašnjava dr. Prašnički, ne isključujući slučajeve bolova u prsima.

Broj poziva udvostručen

Da je u Zavodu užurbanije nego inače pokazuje i to što je oko 50 posto poziva, kaže dr. Prašnički, završilo intervencijom. Nisu sve vezane uz vrućinu, no velika većina jest.
Stoga se već sad građanima preporučuje uzimanje dosta tekućine, nošenje lagane pamučne svijetle odjeće i lakša prehrana.

“Možemo preporučiti i da osobe koje pate od kroničnih bolesti, ali i građani općenito izbjegavaju izlaske oko podneva. Tko ne mora ići van, neka ne izlazi“, savjetuje dr. Prašnički.

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest