Nacionalni dan preživjelih od raka

Struka i iskustvo ujedinjeni u Osijeku – rana dijagnoza znači život

portalzdravlje.hr

U ovome trenutku u Republici Hrvatskoj od neke vrste raka boluje oko 200 tisuća osoba

Četvrti po redu Nacionalni dan preživjelih od raka obilježen u subotu u Osijeku u organizaciji Portala zdravlje i Udruge za zdravstvenu pismenost okupio je brojne eminentne zdravstvene stručnjake i predstavnike institucija.

U prvome redu bila je tu državna tajnica Ministarstva zdravstva Marija Bubaš, ravnatelj Kliničkog bolničkog
centra Osijek doc. dr. sc. Krunoslav Šego, doc. dr. sc. Ilijan Tomaš, predstojnik Klinike za onkologiju KBC-a Osijek, ali i brojne udruge oboljelih od raka.

“Rak je neminovno jedna teška bolest, no svakako je medicina uznapredovala što omogućuje kontrolu terapije i u konačnici činjenicu da rak ne mora imati smrtni ishod. Rak ne treba podcjenjivati i on je izlječiv u ranoj fazi, a svakako su hvalevrijedni preventivni pregledi”, rekla je dr. Ljiljana Ćenan, predstavnica obiteljskih liječnika i
predsjednica Udruge za zdravstvenu pismenost.

portalzdravlje.hr

Dodala je da priručnik i vodič zdravstvene pismenosti treba biti odaslan na adrese što više osoba kako bi imali
saznanja da takvo što uopće postoji.

Da je tome tako i također potrebno potvrđuje i činjenica da u ovome trenutku u Republici Hrvatskoj od neke vrste raka boluje oko 200 tisuća osoba.

portalzdravlje.hr

Državna tajnica istaknula je važnost prevencije i ranog otkrivanja raka, ali i pohvalila Klinički bolnički centar Osijek, dodavši da će uskoro imati četiri prijeko potrebna linearna akceleratora te da provodi automatsku pripravu lijekova. Naglasila je da je 170 tisuća osoba preživjelih od raka te da ovaj događaj služi tome da se slavi život. Dodala je i da Vlada RH ulaže u dijagnostiku, prevenciju i vraćanje u društvo.

“Grad Osijek raste i ulaže u preventivnu medicinu i preventivne zdravstvene preglede u obiteljskoj medicini što je za svaku pohvalu”, naglasila je Bubaš, kao i to da Vlada RH nastavlja biti partner kroz ulaganja u prevenciju te podsjetila još jednom da ono što se otkrije na vrijeme, može biti izlječivo.

Svake godine 23 tisuće novooboljelih

Dr. Tomaš pak naglasio je dvije ključne stvari – najprije činjenicu da je svake godine23 tisuće novooboljelih, a oko 12 tisuća ih premine. Klinika, kazao je, liječi rane karcinome što dovodi do pada smrtnosti, no naglasio je da rak kolona zabrinjava, jer se tek svaka peta osoba odaziva na nacionalni program ranog otkrivanja što smanjuje mogućnost preživljavanja.

“Stvar je pojedinca želi li živjeti, a svakako naglašavam važnost odaziva na rano otkrivanje. Nelagodu od kolonoskopije treba odagnati”, savjetuje dr. Tomaš.

U KBC Osijek uskoro četiri linearna akceleratora

Ravnatelj KBC-a Osijek dodao je kako je obilježavanje hvalevrijedna akcija. KBC Osijek, kaže, trenutno ima jedan, a uskoro će raspolagati sa četiri linearna akceleratora što će ubrzati proces liječenja.

“Naglasio bih važnost edukacije djelatnika, jer je kvalitetnog djelatnika najteže dobiti. Stoga smo na to ponosni”, rekao je dr. Šego, pozivajući sve građane na odgovornost vlastitome zdravlju.

Koliko je to potrebno iz prve ruke posvjedočila je Sanja Andračić Varga, protiv raka Valpovština, naglasivši da redovnim kontrolama nakon preboljelog raka dojke štiti svoje tijelo od recidiva. Dodala je i da je otkrivanje raka na vrijeme, a što je učinila ona, itekako dragocjeno.

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest