Prozvani građevinac i dalje posluje

Osječke obitelji ostale bez kuća i novca: “Umjesto doma imamo knedlu u grlu”

Screenshot/Nova TV

Obitelji su, prema vlastitim tvrdnjama, vukovarskoj firmi "Egzodus" uplatile oko 500 tisuća eura. Sagrađenih nekretnina nema


Prije šest mjeseci emisija Provjereno Nove TV donijela je priču o mladim ljudima iz Osijeka koji su s optimizmom započeli gradnju svojih prvih nekretnina. Danas, umjesto useljenja, njihova svakodnevica obilježena je praznim računima, golim zidovima i osjećajem nemoći.

“Kako se osjećam? Osjećam se prevareno”, rekla je kroz suze Žana Smojver, jedna od pogođenih investitorica. “Mi smo mlada obitelj, imamo 27 godina, i to nam je bila prva nekretnina koju smo krenuli graditi.”

Sličnu emociju dijeli i Anica Zubović: “Da me baš tako prevari, i to tako smišljeno. To je nešto što ne možeš zamisliti dok ti se ne dogodi.”

Obitelji su, prema vlastitim tvrdnjama, vukovarskoj firmi “Egzodus” uplatile oko 500 tisuća eura, sve prema potpisanim ugovorima. Međutim, nekretnine za koje su platili – nikada nisu izgrađene.

J.G. još jedan od oštećenih, ne skriva razočaranje i kaže: “Vjerujem da sam prevaren, ali ne mogu vjerovati da nema pomoći za te novce. Mislim, to su veliki novci za nas”, rekao je, jedva zadržavajući suze.

Novu firmu oglašava na društvenim mrežama

U međuvremenu, čovjek s kojim su sve ugovarali – Danijel Ikić – i dalje nesmetano posluje, i to pod novim imenom: “Građenje i adaptacija”, firmom koja se oglašava na društvenim mrežama, ali nije registrirana u nijednom službenom registru tvrtki.

Novinari su ga kontaktirali i potvrdili da i dalje prima narudžbe:”Radimo gradnju i adaptaciju, više adaptaciju”, rekao je novinarki Provjerenog Ikić, dodavši kako je zauzet sve do kolovoza. Na pitanja o neizgrađenim, ali naplaćenim nekretninama nije želio odgovoriti.

Veljko Budimir, još jedan oštećeni, ne skriva ogorčenost: “Čini mi se da država potiče takve kao on – da treba krasti i varati ljude, i da će proći nekažnjeno.”

Oko 500 stanovnika tvrdi da je prevareno

Inspektorat je, doduše, nedavno Ikiću izrekao kaznu zbog rada na crno. Ipak, on i dalje nastavlja s radom, što potvrđuju i fotografije vizitki i ponuda radova koje su oštećeni građani podijelili s novinarima. Prema njima, Ikić je jednoj obitelji naplatio 10 tisuća eura za adaptaciju kuće, unatoč tome što tvrtka službeno – ne postoji.

Ovo nije prvi put da se ime Danijela Ikića pojavljuje u sličnom kontekstu. Još 2014. godine emisija “Provjereno” izvještavala je o njegovim poslovima – tada su najmanje 500 osoba iz Retkovaca, Vinkovaca i okolnih mjesta tvrdili da su prevareni prilikom izrade dokumentacije za legalizaciju objekata. Taj predmet je još uvijek na sudu – već 12 godina.

Jedna od zabrinjavajućih činjenica je i broj svjedoka: “U tom slučaju postoji 700 svjedoka, od kojih je 100 već preminulo”, navodi G., dodajući da strahuju kako će predmet otići u zastaru.

Rafael Krešić, odvjetnik i bivši sudac, komentirao je pravosudne procedure: “Usprkos nesavršenostima kaznenih postupaka, smatram da su procesi koji traju 12 godina iznimka. No, netko tko u takvom postupku ‘zaglavi’ – njemu je to život. Postupci traju zbog niza razloga: slabih dokaza, velikog broja okrivljenih, loše organizacije… i onda se nađu ljudi koji vješto koriste sve te rupe u sustavu.”

Screenshot/Nova TV

Oštećeni građani su već podnijeli kaznene prijave. U odgovoru Općinskog državnog odvjetništva ekipi Provjerenog stoji da su u predmetnom postupku dovršeni izvidi te da je u tijeku donošenje državnoodvjetničke odluke.

Pogledajte video prilog:

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest