
Voditeljica projekta Travnate perspektive, Sara Branković, pojasnila je da je inicijativa proizašla iz potreba zajednice i želje za boljim očuvanjem zelenih površina
Na lijevoj obali Drave, uz šetnicu i vježbalište, Osijek je u subotu predstavio svoju prvu urbanu livadu – rezultat projekta Travnate perspektive, jedinog hrvatskog projekta koji je dobio potporu Europske komisije kroz inicijativu Communities for Climate.
Ova nova zelena oaza simbolizira Osijekovu sve snažniju orijentaciju prema održivom upravljanju javnim površinama i svrstava grad među europske sredine koje aktivno reagiraju na klimatske izazove.
Zamjenik gradonačelnika Osijeka, Dragan Vulin, istaknuo je kako ovaj projekt nadopunjuje postojeće napore u očuvanju gradskog zelenila:
“Grad Osijek oduvijek je poznat kao zeleni grad, s više parkova nego trgova, na što smo ponosni. Ova urbana livada još je jedan korak u razvijanju i nadograđivanju osječkog zelenila. Vjerujem da će Osijek za deset godina biti još zeleniji, što je iznimno važno za kvalitetu života i prilagodbu klimatskim promjenama.”

Direktor Unikoma, Igor Pandžić, naglasio je kontinuitet u sadnji drveća i inovacije koje grad uvodi:
“Osijek je iz godine u godinu sve zeleniji. Samo u posljednje četiri godine zasađeno je oko 7000 novih stabala, što je trećina cjelokupnog fonda stabala u gradu. Grad i Unikom spremni su na izazove klimatskih promjena, a inovacije poput vreća za vodu oko mladih stabala pomažu u njihovom očuvanju.”
Voditeljica projekta Travnate perspektive, Sara Branković, pojasnila je da je inicijativa proizašla iz potreba zajednice i želje za boljim očuvanjem zelenih površina:
“Zelene površine su dobar odraz zajednice i odnosa prema prirodi. Cilj nam je osvijestiti važnost očuvanja zelenih površina i parkova u Osijeku te potaknuti aktivnije sudjelovanje zajednice, kako kroz ovakve događaje, tako i u svakodnevnoj brizi o njima.”
Branković je pojasnila kako su smjernice projekta proizašle iz anketnog istraživanja među građanima, a nadopunjene su zaključcima s panel rasprava i festivala Plantida, kao i uvidima stečenima tijekom posjeta europskim gradovima koji se bore s klimatskim izazovima.
Predsjednica udruge Plantaža, Darija Walter, zahvalila je partnerima na podršci i naglasila važnost zajedničkog djelovanja:

“Zajedničkim snagama uspjeli smo doći do toga da Osijek dobije svoju prvu urbanu livadu i nadam se kako je ovo tek početak jedne lijepe priče koja će se nastaviti dalje. Cilj nam je pokušati se što je više moguće prilagoditi klimatskim promjenama.”
U nastavku projekta planiran je monitoring bioraznolikosti koji će provoditi studenti biologije pod vodstvom stručnjaka, a rezultati će biti predstavljeni na rujanskom izdanju festivala Plantida. Krajem svibnja održat će se i edukativni program Svrati u park, koji uključuje radionice i panel rasprave za građane.