
Prvi larvicidni tretmani odrađeni su već početkom travnja, a adulticidni sa zemlje krenut će danas duž promenade i ostalih ključnih zona
Grad Osijek i ove je godine spremno dočekao sezonu komaraca, zahvaljujući pravovremenom planiranju, provođenju natječaja i ugovaranju izvođača tretmana na razdoblje od dvije godine. Neki tretmani su već odrađeni, a noviteti uključuju dodatne tehnologije poput dronova i specijaliziranih zrakoplova, rečeno je na današnjoj konferencija za novinare.
U protekle dvije godine odrađena su ukupno 323 tretmana protiv komaraca – i larvicidnih i adulticidnih – s prosječnom učinkovitošću iznad 80 posto. Svi postupci su provedeni u skladu s preporukama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), a od 2023. godine Grad Osijek ima i službeni program suradnje s Ministarstvom zaštite okoliša i zelene tranzicije. i Osječko-baranjskom županijom.
“Županija je i prošle i ove godine osigurala 200.000 eura za provedbu mjera, a u program su uključene i susjedne općine: Bilje, Darda, Erdut i Petrijevci, čiji su teritoriji – zbog poplavnih područja – ključni izvori komaraca koji dolaze na gradsko područje”, rekao je na konferenciji dogradonačelnik Dragan Vulin., istaknuvši da više od 95 posto komaraca dolazi s poplavnih područja koja administrativno pripadaju okolnim općinama – od Halaševa i Kopačkog rita do područja stare Drave kod Bijelog Brda.
Ove godine planirano 1,6 milijuna eura
Stoga je borba protiv komaraca, rekao je Vulin, ograničena ako se tretmani provode isključivo unutar grada. Posebno je važno istaknuti da izvođači, u slučaju neučinkovitosti ispod 50%, ponavljaju tretmane o vlastitom trošku.
U 2023. godini ukupno je utrošeno 1,3 milijuna eura na 140 tretmana, a za ovu godinu u proračunu je planirano 1,6 milijuna eura – jednako kao lani. Financiranje uključuje 800.000 eura iz gradskog proračuna, 200.000 eura Osječko-baranjske županije te 600.000 eura iz državnog proračuna.

Dodatno, država je ove godine osigurala još 1,5 milijuna eura za pomoć područjima s većim rizikom, zahvaljujući inicijativi saborskog zastupnika i gradonačelnika grada Osijeka Ivana Radića. Značajno je i to što je Grad dobio dozvolu za provođenje tretmana na siguran način na području Parka Prirode Kopački rit, a dozvola je zatražena i za ovu sezonu.
Inače, susjedne općine također su osigurale dodatna sredstva i to Erdut 150 tisuća eura, Bilje 58 tisuća,
Erdut – 150.000 eura, Bilje 58 tisuća, Darda 52 te Petrijevci 80 tisuća eura.Ukupna vrijednost sredstava za 2025. godinu iznosi gotovo 1,94 milijuna eura.

Spremna tri aviona
Veliki novitet prošle i ove godine je uvođenje dronova za tretmane u teško dostupnim i poplavnim područjima. Kada vodostaj znatno naraste (preko 200 cm, a posebno iznad 370 cm), površine postaju prevelike i tada je nužan specijalizirani avion za larvicidne tretmane, prvi takve vrste u Hrvatskoj. Grad sada ima na raspolaganju tri aviona: jedan novi, specijaliziran za larvicidni tretman poplavnih područja i dva postojeća – dvomotorni i Antonov.

Prvi larvicidni tretmani odrađeni su već početkom travnja, a adulticidni sa zemlje krenut će danas duž promenade i ostalih ključnih zona. Ukupno je do sada bilo sedam preporuka za tretmane, a trošak zaključno sa sedmim tretmanom iznosi 6.600 eura.
Treba ukloniti stajaću vodu
“Vodostaj Drave trenutačno iznosi 12 cm, a prema prognozama nema najava značajnog porasta, što je povoljno za kontrolu brojnosti komaraca”, kazao je Vulin.
Posebna zahvala upućena je djelatnicima NZJZ-a koji su često na terenu i cijele noći prate brojnost komaraca. Građani su također pozvani da odgovorno uklanjaju stajaću vodu iz dvorišta, posuda, starih guma i sličnih potencijalnih legla.
“Zahvaljujem svim sudionicima ovog opsežnog pothvata – izvođačima, stručnjacima, susjednim općinama i građanima. Zahvaljujući zajedničkom naporu, i u poplavnim godinama možemo imati relativno mirnu sezonu komaraca,” poručio je Vulin.