revitalizacija prostora

Osijek gradi budućnost: Stambeni i sportski kompleks na mjestu bivše ljevaonice OLT

EKOMENA

Revitalizacija bivše ljevaonice OLT u Osijeku uključuje 14 stambenih zgrada, sportski inkubator s bazenom i arheološki park na 5,8 hektara

Grad Osijek na sljedećoj sjednici Gradskog vijeća predstaviti će konačni prijedlog Urbanističkog plana uređenja (UPU) prostora bivše ljevaonice OLT, smještene na strateškoj lokaciji između Gornjeg i Donjeg grada, Novog grada i Tvrđe. Već ranije se pisalo rojekt obuhvaća transformaciju povijesnog industrijskog kompleksa površine 6,5 hektara u suvremeni urbani prostor koji spaja stambene, sportske, kulturne i zelene sadržaje, a ovaj dokument osnovna je podloga koja omogućuje realizaciju istog u budućnosti i zasigurno će se ovakav projekt događati kroz dugi niz godina i kroz brojne faze.

Prostor bivše ljevaonice OLT, osnovane davne 1912. godine, desetljećima je bio simbol osječke industrije i jedno od najvažnijih radnih mjesta u regiji, a tvornica je proizvodila poljoprivredne strojeve i razne industrijske odljevke te je bila ključni gospodarski pokretač Slavonije i Baranje. Danas ovaj povijesni lokalitet dobiva novu namjenu kroz projekt koji spaja očuvanje baštine s modernim urbanističkim rješenjima. U samom prostoru trenutno čak i djeluju neke od tvrtki koji se bave sličnim poslovima kao i nekadašnji gigant OLT.

Revitalizacija povijesnog prostora

Plan tako predviđa očuvanje povijesnih zgrada poput ljevaonice, alatnice i upravne zgrade, koje će dobiti nove funkcije. Vodotoranj OLT-a, nekada simbol industrijskog razvoja, bit će obnovljen kao atrakcija u javnom prostoru. Prostor će uključivati i stambeno naselje s približno 500 stanova te podzemnim garažama, dok će povijesne zgrade činiti pročelje prema Ulici kralja Petra Svačića.

Jedan od ključnih elemenata revitalizacije je sportski inkubator – jedinstveni sportsko-rekreacijski centar koji će uključivati bazene, sportske dvorane, dijagnostičke centre te muzeje industrije i sporta. Sportski kompleks bit će smješten unutar povijesnih zgrada ljevaonice i prostirat će se na površini od 1,38 hektara. Uz to, planirano je i stambeno naselje za oko 1.500 stanovnika obuhvaćat će dječji vrtić i mali trgovački centar.

Prostor će biti opremljen modernom infrastrukturom koja uključuje zelene površine, pješačke staze i biciklističke rute. Glavna pješačka os protezat će se kroz cijeli kompleks u smjeru sjever-jug, dok će zelena unutrašnjost naselja omogućiti ugodan boravak njegovim stanovnicima.

Arheološka i kulturna zaštita

Područje ima značajnu arheološku vrijednost jer se na njemu nalazi trasa rimske ceste koja je vodila prema antičkoj Mursi. Plan uključuje formiranje arheološkog parka s lapidarijem kao muzeja na otvorenom. Tijekom radova provodit će se dodatna istraživanja kako bi se očuvali vrijedni nalazi iz antičkog razdoblja.

Projekt se temelji na načelima održivog razvoja i kružnog gospodarenja prostorom pa se planira implementacija zelenih krovova, recikliranje građevinskog materijala te sustavi za recirkulaciju oborinskih voda. Solarni paneli na krovovima sportskog inkubatora doprinijet će energetskoj učinkovitosti, dok će zelene površine činiti čak 8,4% ukupne površine kompleksa.

Prometno rješenje minimizira kolni promet unutar kompleksa uz poticanje korištenja javnog prijevoza te biciklističkih i pješačkih staza. Javna parkirališta bit će smještena uz željezničku prugu kako bi se oslobodio prostor unutar naselja.

Ključne brojke projekta

  • Ukupna površina prostora: 6,5 hektara
  • Površina same čestice bivše ljevaonice: 5,06 hektara (50.617 m²)
  • Predviđeni broj stanova: približno 500
  • Broj budućih stanovnika: oko 1.500
  • Površina sportskog inkubatora: 1,38 hektara (14,73% ukupne površine)
  • Zelena infrastruktura: 8,4% ukupne površine
  • Površina namijenjena mješovitoj (stambeno-poslovnoj) namjeni: 1,64 hektara (17,47% ukupne površine).

Izrada plana

Urbanistički plan temelji se na prvonagrađenom rješenju arhitektonskog natječaja iz 2024. godine koje su osmislili stručnjaci iz tvrtke EKOMENA d.o.o., uz suradnju s Gradom Osijekom i Osječko-baranjskom županijom. Javna rasprava o prijedlogu plana održana je početkom 2025., a konačni prijedlog sada ide na usvajanje Gradskom vijeću Grada Osijeka.

Ovaj projekt trebao bi biti značajan korak prema modernizaciji Osijeka te će zasigurno doprinijeti stvaranju kvalitetnog životnog prostora za građane kroz spoj povijesnog naslijeđa i suvremenih urbanističkih rješenja.

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest