
Jedna je osoba prevarena u online, a jedna u offline svijetu
Da prevaranti vrebaju na svakom koraku nije više tajna, a policija svaki dan ima pune ruke posla s online i offline osobama koje su ostale bez svog novca u stvarnom i virtualnom svijetu.
Izvještavaju tako iz PU osječko-baranjske kako je nepoznati počinitelj 7. ožujka stupio u kontakt s 46-godišnjakinjom, zbog kupnje sudopera oglašenog preko Internet-oglasnika.
“Nepoznata osoba joj je dostavila link lažne stranice dostavne službe u koju je 46-godišnjakinja upisala svoje osobne podatke, podatke kartice tekućeg računa, kao i CVV broj, nakon čega je s njenog bankovnog računa 320 eura. Tragamo za nepoznatim počiniteljem”, navodi policija.
Dodatno, iz policije pozivaju građane da podatke sa svoje bankovne kartice ne upisuju na sumnjivim stranicama ili aplikacijama, a više o računalnim prijevarama i njihovim oblicima možete pročitati na stranicama policije.
“Upozoravamo građane da ne nasjedaju na ovakve i slične vrste prijevara. Budite sumnjičavi i ne uplaćujte novac dok niste sigurni u vjerodostojnost osobe s kojom ostvarujete komunikaciju”, dodaje policija.
Ništa od ljetovanja
Kako smo i rekli, prevareni možete biti i u stvarnom svijetu pa je tako policija provedenim kriminalističkim istraživanjem policijskih službenika I. policijske postaje Osijek s ispostavom Čepin utvrđena sumnja da je 58-godišnjak počinio kazneno djelo prijevare.
“Krajem siječnja u jednom trgovačkom centru u Osijeku, 28-godišnjak se sastao s 58-godišnjakom kojem je predao novac na ruke u svrhu plaćanja ljetovanja preko turističke agencije nakon čega je 58-godišnjak prekinuo svaku komunikaciju. Oštećenom je pričinjena materijalna šteta od 2.300 eura. Podnosimo prijavu nadležnom državnom odvjetništvu u Osijeku”, navodi policija.
U svakom slučaju, ne kaže se uzalud kako je oprez majka mudrosti, a vi dobro razmislite kome i pod kojim uvjetima dajete svoj novac i svoje osobne podatke.