teško kazneno djelo

Uhićen mladić i djevojka koji su proteklog vikenda opljačkali dvije kuće u Osijeku

Ilustracija (Brian Jackson/123RF)

Prema policijskom izvješću, osumnjičeni su u razdoblju od 30. siječnja do 2. veljače provalili u dvije obiteljske kuće u Osijeku te iz njih otuđili novac i zlatni nakit

Policijski službenici I. postaje policije Osijek s ispostavom Čepin dovršili su kriminalističko istraživanje nad 21-godišnjakom i 30-godišnjakinjom, koji se sumnjiče za kazneno djelo teške krađe provaljivanjem.

Prema policijskom izvješću, osumnjičeni su u razdoblju od 30. siječnja do 2. veljače provalili u dvije obiteljske kuće u Osijeku te iz njih otuđili novac i zlatni nakit. Time su 68-godišnjem i 70-godišnjem vlasniku pričinili materijalnu štetu od oko 15.400 eura.

Nakon dovršenog istraživanja, osumnjičeni su uz kaznenu prijavu predani pritvorskom nadzorniku PU osječko-baranjske, zaključuje policija izvješće.

Policija: Zaštitite se od provala

“Naša iskustva govore da provalnici dobro znaju kada u Vašem domu nema nikoga. Provalne krađe su najrasprostranjeniji oblik teških krađa, pomno se planiraju i odabiru objekti koji su slabo zaštićeni i u kojima se nalaze vrijedna roba i novac, upozorava policija i u nastavku donosi savjete kako se zaštiti od provala.

Kako biste zaštitili svoj dom od provala i krađa, važno je poduzeti nekoliko jednostavnih, ali učinkovitih mjera opreza.

Noću uvijek zaključavajte ulazna vrata zgrade, stana ili kuće, čak i kada ste unutra. Ne zaboravite zatvoriti prozore i balkonska vrata. Također, budite oprezni s objavama na društvenim mrežama kako ne biste otkrili da ste odsutni.

Ako živite u kući, ne ostavljajte ljestve, sanduke ili druge predmete koji bi provalnicima mogli olakšati ulazak. Na ulazna vrata postavite sigurnosne lančiće, širokokutnu špijunku i interfonski uređaj kako biste imali bolju kontrolu nad time tko vam dolazi. Podrumske i garažne prozore zaštitite roletama s posebnim osiguračima ili željeznim rešetkama. Imajte na umu da ni najbolja brava ne pomaže ako je ne zaključavate.

Ključeve nikada ne ostavljajte na lako dostupnim mjestima poput otirača, posuda za cvijeće ili skrivenih kutaka u blizini ulaza. Ako putujete, pobrinite se da vaša odsutnost ne bude očita – zamolite nekoga da vam prazni poštanski sandučić, a roletne povremeno podignite. Osobi od povjerenja ostavite adresu na kojoj boravite, kontakt broj i ključ stana.

Susjedi su važan faktor sigurnosti – zamolite ih da povremeno obrate pažnju na vaš dom. Vrijedne predmete nemojte držati blizu prozora i vrata, a novac i dragocjenosti ne spremajte na predvidljiva mjesta poput kuhinjskih polica, ispod madraca ili među rubljem – provalnici znaju gdje ih prvo tražiti.

Ne ostavljajte poruke na vratima ili telefonskoj sekretarici s informacijama o vašem odsustvu. Kod nenajavljenih posjeta ne otvarajte vrata dok ne provjerite tko je i što želi. Ako se netko predstavlja kao zaposlenik HEP-a, Vodovoda, Pošte ili dimnjačar, zatražite službenu iskaznicu.

Obratite pažnju na nepoznate osobe koje se kreću oko vaše zgrade ili kuće. Moguće je da prate dnevne navike stanara kako bi pronašle pogodan trenutak za provalu. Ako primijetite nešto sumnjivo, pokušajte zapamtiti njihov izgled i registarsku oznaku vozila.

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest