Većina osječkih škola ima propisan kućni red koji se provodi manje ili više dosljedno
Nakon stravičnog napada na učenike i učiteljicu te ubojstva sedmogodišnje djevojčice u Osnovnoj školi Prečko prije tri dana, premijer Andrej Plenković i zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević dogovorili su mjere kojima će se podići sigurnost u školama, a koje će se primijeniti u cijeloj zemlji, pa tako i u Slavoniji i Baranji.
Mjere će se usustaviti tijekom školskih praznika, a odnosit će se na obvezno zaključavanje škola, ugrađivanje posebnih vrata koja se neće moći lako otvarati izvana te zapošljavanje osobe koja će brinuti o sigurnosti učenika, ali koja neće biti zaštitar, već netko tko poznaje učenike i roditelje te je dio školskoga kolektiva.
S upitom o trenutnim pravilima oko ulaska u školu i daljnjim planovima vezanima uz sigurnost učenika i učitelja nakon tragedije obratili smo se i nekim osječkim osnovnim školama, ali u svima su se izjasnili kako ne žele komentirati situaciju. Ipak, slažu se u jednome – osim toga što izražavaju žaljenje zbog cjelokupnog događaja te sućut članovima obitelji poginule djevojčice, tijekom praznika plan im je sazvati sastanke s osobljem te, u dogovoru s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i mladih, odrediti nova pravila i postupanje.
Dakako, trebaju slijediti propisani kućni red koji sudeći prema dokumentima na njihovim stranicama ima gotovo svaka osnovna škola u Osijeku. Među njima je primjerice i Osnovna škola Vladimira Becića ili Osnovna škola Mladost koje već u svojemu programu imaju određene mjere, ali one ne govore izričito o ugrozi od terorizma.
Pregledali smo dokumente i na stranicama drugih škola i niti jedan ne prepoznaje ulazak u školu stranih osoba s namjerama kao što su bile one u Prečkom. Svi pravilnici spominju zabranu nošenja oružja u prostorima škole, ali niti jedan ne predviđa protokol u slučaju terorističkog čina kakvog smo do sad bili svjedoci isključivo na malim ekranima.
Za provođenje sigurnosti u školama zaduženi su većinom dežurni učitelji koji, između ostaloga, provode pojačani nadzor i kontrolu ponašanja učenika na rizičnim mjestima i obavještavaju ravnatelja o uočenim potencijalnim opasnostima u prostoru škole.
S druge strane, tamo je i dežurno tehničko osoblje koje kontrolira i odobrava ulazak u školu roditeljima, odnosno skrbnicima i ostalim posjetiteljima, vodeći evidenciju o ulasku. Dio škola u svojim pravilnicima ima i obavezu zaključavanja ulaznih vrata, ali prema informacijama roditelja i nekih učitelja, ta se odluka ne provodi dovoljno savjesno.
“Na ulazu u školu uobičajeno nas pitaju što trebamo i kod koga smo došli, ali se rijetko upisuju osobni podaci”, govori nam jedan osječki roditelj koji je najnormalnije ušao u prostor škole upravo na dan kad se tragični događaj dogodio.
Ipak, nakon ovoga se slučaja pokazalo kako ni to nije dovoljno. Nažalost, čak ni na RTL-ov upit o daljnjem postupanju hrvatskih škola nakon masakra u Beogradu 3. svibnja prošle godine Ministarstvo nije dalo nikakav konkretni odgovor. Izgleda da treba doći do velike tragedije kako bi se neke stvari krenule mijenjati, a nadamo se da će kako u osječkim, tako i u svim hrvatskim školama, počevši od 7. siječnja, uistinu i biti uvedena ozbiljnija pravila kako bi se djelatnici i učenici, ali i njihovi roditelji mogli osjećati sigurno i zaštićeno.
Zasigurno je za očekivati kako će mjere sigurnosti biti podignute na višu razinu pa tako i banalno zaključavanje školskih vrata i evidencija ulazaka, ali je teško očekivati kako takvu odluku mogu provoditi učitelji i pomoćno osoblje koji će zasigurno pokazati otpor prema ovakvoj odluci.
Inače, za danas je pred osječkim školama od 18 sati zakazano mirno okupljanje građana i paljenje svijeća u sjećanje na žrtve u Prečkom. Istovremeno, u Zagrebu je zakazan mimohod pod nazivom “Za sigurnu školu”.