Grad Osijek objavio je ključni dokument za naredno razdoblje od 2025. do 2027. godine
Grad Osijek objavio je kao pripremu za narednu sjednicu Gradskog vijeća glavni dokument kojim će se rukovoditi u narednoj, ali i u godinama pred nama. Tako su proračunom grada predviđeni brojni redovni troškovi koje grad ima kao i sve ono što grad planira realizirati ili krenuti s realizacijom od kapitalnih projekata.
Neki od tih projekata zasigurno su i novi gradski bazeni kao i nastavak revitalizacije Copacabane. Podsjetimo, u prvoj fazi obnovljeno je nekoliko bazena, a sad slijedi i dovršetak tog projekta.
Tako su među osnovnim ciljevima proračuna u razdoblju 2025.-2027. Proračunom Grada Osijeka rashodi za tu namjenu planirani u ukupnom iznosu od gotovo 48.500.000 eura, od čega bespovratna sredstva ITU mehanizma 28.033.000 eura.
“U okviru planiranih projekata neki su od najznačajnijih strateških projekata Grada Osijeka u narednom srednjoročnom razdoblju: izgradnja nove gradske knjižnice, obnova zgrade Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, revitalizacija parka Zrinjevac i zgrade sportske dvorane, rekonstrukcija Tržnice. Sredstva su planirana i za započeti projekt izgradnje četiri biciklističke staze te uređenje sportsko-rekreacijske infrastrukture”, stoji u odrenicama Proračuna.
Obzirom na dinamiku rješavanja urbanističko-planske dokumentacije, vlasničkih odnosa i gotovost projektne dokumentacije, na ovaj poziv prijavit će se druga faza obnove kupališta Copacabana vrijedna 6,8 milijuna eura za koju je dokumentacija pripremljena.
“U pripremi je izmjena Strategije razvoja UA Osijek i Sporazuma o provedbi integriranih teritorijalnih ulaganja u okviru Integriranog teritorijalnog programa 2021.-2027. u dijelu financiranja strateških projekata. Dio raspoloživih sredstava planira se usmjeriti na izgradnju modernog i funkcionalnog kompleksa gradskih bazena koji će zadovoljiti sportske i rekreacijske potrebe građana našeg grada”, stoji u Proračunu.
Pogleda li se detaljnije, obnova Copacabane trebala bi početi i završiti u 2025. godinu pa ćemo tako dobiti novo uređeni kompleks na dodatnih 28 tisuća metara kvadratnih. Gradski bazeni prema zasad dostupnim podacima trebali bi koštati oko 13,5 milijuna eura. Za ilustraciju, kompleks bazena u Vukovaru prije nekoliko godina koštao je oko 60 milijuna tadašnjih kuna. Sami gradski bazeni trebali bi se prostirati na površini od 4700 metara kvadratnih, a prema posljednjim informacijama koje je iznio gradonačelnik Ivan Radić, smjestiti će se neposredno uz dvoranu Gradski vrt.