I dok se neki oglušuju na zabranu prodavanja na crno, brojni komentari idu u prilog onima koji se prodajom bave potpuno legalno
Pripreme za Božić u punome su jeku, a osim što je to vrijeme mnogima omiljeno zbog obiteljskih okupljanja, ukrašavanja doma i općenito ugodnog blagdanskog raspoloženja, nekima je to dobra prilika za zaradu.
Naime, brojne društvene mreže preplavile su ponude za prodaju raznih aranžmana za Božić, ukrasa, usluge pečenja kolača i brojne druge. Osim njih, dakako, “cvjeta“ i prodaja raznih predmeta, ali i ponude brojnih usluga, bilo u građevinskom sektoru, sektoru obrazovanja, pa i štošta drugo.
(Pre)skup vijenac
Pravila da prodaju tek ukoliko imaju otvoren obrt ili kućnu radinost za neke ne vrijedi pa je tako nedavno jedan Osječanin, kako se moglo iščitati među brojnim komentarima, umjesto na “mušteriju“ za rezanje drva, naletio ni manje ni više na – inspektora!
“Moj je šogor objavio da reže drva i nazvao ga je inspektor i pitao obavlja li tu uslugu. Kad je potvrdio bilo je kasno i našli su se na kavi te se ‘nagodili’ i šogor je dobio kaznu od 650 eura ukoliko plati odmah“, napisala je na Facebooku sugrađanka Ivana. Štoviše, poznate su joj i kazne zbog prodaje polovne garderobe, a kako se može vidjeti, sve se to dogodilo prije samo nekoliko tjedana.
Sljedeći slučaj “češljanja“ inspekcije također nekako u to vrijeme potvrdila je Osječanka Iva čija je poznanica prodavala vijenac u grupi. Inspektorica je nazvala i predstavila se kao da ga želi kupiti. Uslijedila je prijava i kazna u već spomenutom iznosu. Poznat je i slučaj krajem prošle godine kad je majka troje djece, i to s plaćom ne višom od 670 eura, putem Facebooka prodala cvjetni aranžman po cijeni od 50 eura. Slučaj je završio na sudu pod krivnjom da je u svojoj kući kao fizička osoba obavljala djelatnost trgovine na malo preko pošte ili interneta, a da istu nije registrirala kod nadležnog tijela…
Prodaja samo uz registriranu djelatnost
I to, naravno, nisu izdvojeni slučajevi, jer su primjeri inspekcijskih nadzora vrlo česti. Valja se prisjetiti samo starice s osječke tržnice koja je prije nekoliko godina dobila čak i kaznu zatvora, no nakon medijske hajke zatvorska je zamijenjena novčanom kaznom…
Primjera je, kako se može vidjeti, puno. I dok se neki oglušuju na zabranu prodavanja na crno, brojni komentari idu u prilog onima koji se prodajom bave potpuno legalno. Upravo u svrhu izbjegavanja moguće kazne, na društvenim mrežama brojni upozoravaju primjerima na vrlo moguć posjet inspekcije u slučaju prodavanja osobnih stvari, odnosno ukrasa ili bilo čega drugoga bez registrirane djelatnosti. Stoga, valja biti na oprezu i ne izlagati se mogućim kaznama. Jer koliko god mislili da se to baš vama neće dogoditi, ne možete znati je li zainteresirana osoba doista ta za koju se predstavlja, ili je u pitanju inspekcija koja je u samo par klikova došla do potencijalnog prekršitelja. A u tom slučaju lako je moguće da bude, kako bi se reklo u narodu – skuplja pita od tepsije…