Komunalije neće poskupjeti

Osječani, čini se, ne moraju strahovati od novog vala poskupljenja komunalnih usluga. Odnosno, bar ne od onih na čiju cijenu može utjecati lokalna uprava. Dapače, gradonačelnik Krešimir Bubalo poručuje kako se traže modeli da neke od usluga i - pojeftine.

Građani su već prisiljeni drastično štedjeti na odjeći, obući, energiji, vodi, higijenskim potrepštinama, a sve više štede i na hrani. Dođe li do novih poskupljenja, to će ih baciti na koljena”, dramatično su poručili sindikati nakon najave novih poskupljenja komunalija u nekoliko gradova, poglavito Zagrebu. Činjenica je, međutim, da je standard u metropoli i dalje puno viši nego na istoku zemlje, čiji su stanovnici zbog višegodišenjeg zapostavljanja od strane države već odavno “na koljenima”.

Stoga sigurno raduju riječi gradonačelnika koji poručuje kako Grad konstantno traži načine da olakša život svojim građanima. “Imamo najnižu potrošačku košaricu u Hrvatskoj i to želimo zadržati i ubuduće. Osim niza subvencija (javni prijevoz, CPO…), pripremamo još nekoliko mjera pomoći, primjerice sufinanciranje vrtića za samohrane roditelje i mogućnost otplate priključka na vodovodnu mrežu na rate. U dvije godine racionalizirali smo i stabilizirali gradski sustav te ćemo učiniti sve što možemo da ne bude novih poskupljenja. Dapače, pokušat ćemo čak i doći do određenih pojeftinjenja” – kaže gradonačelnik Bubalo. Sličnu poruku šalju i direktori gradskih tvrtki.

Ljubomir Novoselić iz Vodovoda poručuje kako “definitivno neće biti poskupljenja komunalne usluge koja ovisi o ulaznim troškovima”.Uspjeli smo to iskorigirati i ukalupiti se u naše troškove. Što se tiče kubika vode i odvodnje, cijena će što se nas tiče ostati ista”, poručuje Novoselić.

Neće biti poskupljenja u Unikomu”, kratak i jasan bio je direktor te tvrtke Tomislav Glavaš. “Ako je gradonačelnik rekao da neće biti poskupljenja, vjerujem da će nam Grad pomoći u poslovanju te da ćemo nastaviti normalno funkcionirati.
Javni prijevoz je drukčiji od ostalih, imamo niz subvencija te manje od 10 posto ljudi plaća punu cijenu karte. Stabilizirali smo tvrtku, relativno smo likvidni, a prihod od karata za ovaj mjesec 120.000 kuna je veći nego u istom mjesecu prošle godine”, kaže direktor GPP-a Igor Medić.

[important title=Što se kroji u Zagrebu?]
Dobre vijesti iz lokalne uprave, međutim, ne znače da nas neće “zakačiti” poskupljenja (struja, plin) zbog odluka koje se kroje u Zagrebu. Primjerice, Novoselić upozorava na najave o uvođenju nove stope PDV-a, kao i da bi na snagu trebala stupiti Uredba o najnižoj cijeni komunalne usluge koju je donijela prethodna vlada, zbog koje će građani morati mjesečno izdvajati dodatnih 20-ak kuna. GPP bi mogao imati problema zbog primjene novog zakona o valutama, koji traži plaćanje u 45 dana. “Tada će nam nedostajati oko 3,5 milijuna kuna da to premostimo”, kaže.[/important]

TEKST: Mario MIHALJEVIĆ, Glas Slavonije

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari