Vrtoglavih 500.000 kuna ukupna je vrijednost štete koju je u protekle tri godine pretrpio osječki Vodovod i to zbog 81 krađe raznog materijala, alata i drugih sredstava za rad.
Uz krađe poklopaca na oknima, kojih je u spomenutom razdoblju ukradeno više od stotinu, učestale su i krađe materijala na radilištima poput agregata pa čak i goriva iz rezervoara radnih strojeva.
“Opremu više ne smijemo ostavljati bez fizičkog nadzora. Kradljivci razvaljuju ograde, obijaju kontejnere, a najopasnije je to što nestaju poklopci šahtova, svuda osim u središtu grada. Moram upozoriti i na činjenicu da kradljivci velik dio opreme i materijala, a posebice poklopce, prodaju otkupljivačima sekundarnih sirovina. Prema našoj evidenciji, ima ih desetak, a ono što zabrinjava je to što smo se osobno uvjerili da se na skladištu otpadnog materijala nalaze potpuno novi poklopci, što smo prijavili i policiji“, upozorava Ljubomir Novoselić, direktor Vodovoda.
Na osnovi dojave da se u dva otkupna centra nalaze novi šahtovi, djelatnici Vodovoda otišli su tamo, uvjerili se u to i prijavili policiji. No, kad su sutradan ponovo otišli na isto mjesto, poklopaca više nije bilo. Iako nema sumnje da je riječ o sumnjivim i zakonski neprihvatljivim radnjama, dokaza da su potpuno novi poklopci preprodani očito nije bilo. Podsjetimo, ranije su se, a sve zbog nemogućnosti prodaje ukradenih predmeta na crno takvi prodavali u susjednoj Bosni i Hercegovini. No, kako broj otkupljivača sekundarnih sirovina na osječkom području raste, očito je da je riječ o unosnom poslu.
“Nedavna krađa vijaka sa željezničke pruge primjer je da tome treba stati nakraj. Neprihvatljivo je da se bez identifikacije i dokaza o podrijetlu robe ona može prodati. Imamo dobra iskustva s Kairosom, gdje sam siguran da se takva vrsta robe ne može prodati bez identifikacije, no očito nije kod svih tako“, zaključuje Novoselić.
[blockquote]Traže dokumente, ali ne mogu utvrditi podrijetlo robe
Otkupljivači tvrde da robu uzimaju isključivo uz identifikaciju prodavatelja. Tako u “S-dati” tvrde kako od prodavatelja traže OIB i osobnu iskaznicu te da rade isključivo s trgovačkim društvima, a ne s pojedincima, očito kako bi izbjegli ovakve nezakonite radnje. Iz tvrtke Rezač” doznajemo da prodavatelj dobiva otkupni blok gdje stoji kako on jamči da je roba njegova. No svi se slažu u jednom, a to je da podrijetlo robe nije moguće kontrolirati. “Nedavno je iz našičke crkve ukradeno zvono i nismo ga htjeli otkupiti”, naglasila je prodavačica u tvrtki “Rezač”.[/blockquote]
Tekst: Marija MIHELIĆ (Glas Slavonije)