Dio studenata već na Jadranu, većina kreće raditi na more tek nakon ispitnih rokova

Već u rano proljeće na Jadranu počinje turistička sezona, a s njom se pojavljuju i razni sezonski poslovi.

Već u rano proljeće na Jadranu počinje turistička sezona, a s njom se pojavljuju i razni sezonski poslovi.

Osječki studenti i ove godine imaju velik izbor studentskih poslova kako na moru, tako i u Osijeku. Budući da se tijekom ljetnih mjeseci preferiraju poslovi na otvorenome, to su većinom poslovi u građevinarstvu, sezonski poljoprivredni poslovi te poslovi u ugostiteljstvu. Najviše ponuđenih poslova se odnosi upravo na ugostiteljstvo jer ugostitelji imaju potrebu povećati broj zaposlenih zbog rada na terasama, ali do potrebe dodatne radne snage dolazi i zbog povećanja obujma posla te godišnjih odmora. Većinom su to jednostavniji pomoćni poslovi poput posluživanja, spremanja soba, rada na terasama ugostiteljskih objekata, rada na štandovima – prodaja pripremljene hrane te prodaja rekvizita na plaži.

Traže znanje i vještinu

Postoje, naravno, i oni zahtjevniji poslovi koji iziskuju dodatna znanja i vještine te licence, poput spasilaca na plažama, turističkih animatora… Već krajem travnja i početkom svibnja poslodavci se javljaju Studentskom centru, ostavljaju oglase i traže radnu snagu kako bi se osigurali u nadolazećoj sezoni. Ove je godine povećana potražnja za studentima za rad na moru budući da se očekuje iznimno dobra turistička sezona. Najčešći ponuditelji poslova na moru su mala obiteljska hotelijerstva gdje se studenti brzo i dobro prilagode pa se većinom i dogodine vraćaju. Kada je riječ o dogovorima za posao, studentski centar pokušava osigurati studentu što lakšu prilagodbu i što bolje uvjete rada dok s druge strane traži one najbolje studente da i poslodavci budu zadovoljni.

Tijekom pregovora studentskog centra i poslodavaca najvažnije je utvrditi uvjete poslovanja, osigurati studentu sve potrebno te se na kraju pobrinuti za plaćanje jer pronalaskom posla naše djelovanje ne prestaje, već pratimo cjelokupni proces studentovog rada i prilagodbe“, kaže rukovoditelj Studentskog servisa osječkog STUC-a, Tihomir Milinović.

Hrana i putovanje

Pri dogovoru s poslodavcem ne kreće se odmah u priču o zaradi jer je to za mlade većinom prvi put da ulaze u jedan takav svijet pa im se nastoji olakšati tih nekoliko mjeseci kroz što bolje uvjete rada. Studentski centar inzistira na pokriću bar pola putnih troškova, smještaju te bar jedan ili dva obroka dnevno. Osigurana hrana uglavnom nije problem jer većina poslodavaca u opisu posla ima pripremanje hrane. Jedini nedostatak ovakve vrste posla je činjenica da turistička sezona traje sve duže pa studenti ponekad i ne mogu raditi zbog obveza na fakultetima, međutim, dodatna radna snaga ipak najbolje dođe na vrhuncu sezone, u srpnju i kolovozu.

Studentski servis ne upleće se u gospodarstvo budući da obuhvaća poslove pomoćne radne snage, za koje je većinom potrebno samo životno iskustvo, a poboljšava financijsko stanje studenata i uvodi ih u jedan novi svijet pripremajući ih za život“, zaključuje Tihomir Milinović.

Sanja CVETKO (Glas Slavonije)

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari