Putem do mjesta gdje Dunav ljubi nebo
Bilo je to selo bogath poljoprivrednika, ribara i obrtnika, a o bogatoj povijesti svjedoči ostaci utvrde iz 15. stoljeća
Video: Biseri prirode slavonske Podravine
U novom dijelu Zapisa možete vidjeti i zemljovide iz 18. i 19. stoljeća dijelova slavonske Podravine, kao i otkriti biser prirode koji ostavlja bez daha
Epidemije kroz povijest: Epidemija kuge 1815. - 1816.
Kada promatramo dostupnu literaturu i povijesne izvore o takozvanoj zadnjoj velikoj epidemiji kuge u Europi možemo doći do zapisa o bježanju ljudi u šumu, raširenog straha diljem hrvatskih povijesnih prostora zbog epidemije kuge i zatvaranja kuća
Epidemija kuge 1739. – potres kao znak, novac kao prijenosnik i zatvorene škole
Na temelju povijesnih izvora možemo doći do podataka kao što su – potres kao znak, novac kao prijenosnik širenja kuge, ali i mnogobrojne odluke i djelovanje vlasti kako bi se prekinulo širenje epidemije u skladu s mogućnostima
Povijest epidemija u Slavoniji: Srijemska kuga u 18. stoljeću
Epidemije kao takve nisu novost, a autor Mihael Sučić donosi vam priču o jednoj od njih, Srijemskoj kugi s kraja 18. stoljeća
Posljednji jači potres u Slavoniji bio je 1964. - šteta 17 milijardi dinara!
Tadašnji kotar Osijek tresao se na jakosti od 5,6 po Richteru - šteta se zbrajala u milijardama dinara, a istražili smo i podatke o ljudskim žrtvama
Skidamo prašinu: Prljavci na Gradskom vrtu, Majke u Vegi davne 1994. godine
Da se život u Osijeku odvijao i za vrijeme rata dokaz su snimke tri sjajna koncerta u to vrijeme.
Skidamo prašinu: Osječani na kupanju kod Želje 1993. godine
Televizija Slavonije i Baranje na svom Facebook profilu objavila je danas video iz daleke 1993. godine s poznatog osječkog kupališta kod željezničkog mosta.
Ovako se Osijek planirao boriti protiv komaraca 1936. godine
Stanovnici Osijeka i ove godine vode veliku borbu s komarcima, a sudeći prema jednom novinskom članku iz davne 1936. godine, ta borba traje već jako dugo.
Prošlo je točno 20 godina kako je NK Osijek osvojio svoju jedinu titulu
Nogometni klub Osijek svoj jedini svoj trofej u modernoj hrvatskoj povijesti osvojio je davne 1999. godine nakon pobjede u finalu Kupa protiv Cibalije iz Vinkovaca.
Pogledajte izgled osječkog Sakuntala parka kroz povijest
Osječki Sakuntala park prošle je godine obnovljen, i prema riječima stručnjaka, vraćen mu je njegov prvobitni izgled. Građani u prvom trenu nisu bili zadovoljni devastacijom drveća, ali nakon otvorenja parka, kritike su splasnule i svi čekaju rast drveća i raslinja kako bi ga vidjeli u punom sjaju.
Skidamo prašinu: Petrijevačka republika
Petrijevci, selo pored Osijeka, poznato i kao najzavojitije slavonsko selo, može se pohvaliti i da su prije sto godina bili republika!
Skidamo prašinu: Osječke gostionice u 19. stoljeću
Portal Blaga i Misterije, objavio je zanimljiv članak o osječkim kavana u 19. stoljeću. Pročitajte i vratite se u prošlost.
Skidamo prašinu: Norijada u Osijeku 1993. godine
Uoči sutrašnje Norijade pogledajte kako je izgledala Norijada sad već davne 1993. godine, dok se zapravo još tako nije ni zvala. U uspredbi s današnjim ispraćajima maturanata koji prvo plešu Quadrillu pa odlaze na lijevu obalu Drave gdje im je organiziran program, u 90-ima to baš i nije bilo tako. Zapravo, bilo je totalno drugačije. Potpuna ludost, a mogli bi reći i divljaštvo. Glavna stanica maturantima tada bio je Trg Ante Starčevića gdje su se zabavljali bacajući ljude u fontanu, razbijajući boce, posipajući slučajne prolaznike brašnom... Da ne duljimo, pogledajte kako je to izgledalo 28. svibnja 1993. godine i sutra ako sretnete nekog malo veselijeg maturanta, imajte razumijevanja :)
Božić u Osijek 1991. godine
Veličina blagdana Božića unosi poseban mir i nadu u ljudska srca čak i onda kada se to čini nemogućim. Posebno se to osjećalo ratne 1991. u gradu na Dravi.
Rat i sjećanja: Osječka Tvrđa kao židovski geto u Drugom svjetskom ratu
Američka mini serija 'Rat i Sjećanja' (War and Remembrance), snimana po istoimenom romanu Hermana Wouka i emitirane 1988. godine, nek od svojih kadrova snimila je i u osječkoj Tvrđi.
Skidamo prašinu: Adela Deszaty - osječka filantropkinja
Mnogi ne znaju da je današnja Ulica Hrvatske Republike nekada nosila naziv Desatičina ulica. Ime je dobila po bogatoj udovici osječkog ljekarnika, Adeli Deszaty.
Ronioci istražili ostatke Sulejmanovog mosta
U periodu od 11. do 15. srpnja djelatnici Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru (MCPA) proveli su još jednu kampanju arheoloških istraživanja u ribnjaku Mala Đola u mjestu Darda sjeverno od Osijeka.