niz aktivnosti

Od Osijeka do Pule: Centar za nestalu i zlostavljanu djecu kreće u suradnju s Istarskom županijom

PR

Tim Centra kojeg čine stručnjaci iz područja socijalnog rada, kriminalistike, psihologije, pedagogije i socijalne pedagogije

Centar za nestalu i zlostavljanu djecu proteklog tjedna je učinio značajan korak prema većoj sigurnosti djece u digitalnom svijetu potpisivanjem Pisma namjere o ostvarivanju suradnje na realizaciji projekta Centar za sigurniji internet u Istarskoj županiji. Pismo su potpisali župan Boris Miletić i predsjednik Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Tomislav Ramljak.

Program Centra za sigurniji internet (CSI) koji vodi osječki Centar za nestalu i zlostavljanu djecu, usmjeren je na prevenciju i reagiranje na online prijetnje s kojima se djeca svakodnevno susreću. Kroz edukaciju, savjetovanje i podršku stručnjaka, CSI već 11. godinu zaredom radi na podizanju svijesti o rizicima poput cyberbullinga, elektroničkog nasilja i izloženosti neprimjerenom sadržaju.

“Ovaj projekt u Istri dodatno će osnažiti lokalnu i regionalnu zajednicu u zaštiti djece i mladih, pružajući im sigurnije digitalno okruženje. Zahvaljujemo Istarskoj županiji na podršci i prepoznavanju važnosti ovog projekta. Naša misija je osigurati da svako dijete ima pravo na sigurno digitalno okruženje, a ovim korakom Istra postaje primjer dobre prakse u zaštiti djece”, izjavio je Tomislav Ramljak, čiji je tim krajem prošlog mjeseca održao konferenciju i trening stručnjaka u Puli za istarske odgojno-obrazovne djelatnike i djelatnike sustava socijalne skrbi, a koju je otvorio sam župan Miletić.

Tim Centra kojeg čine stručnjaci iz područja socijalnog rada, kriminalistike, psihologije, pedagogije i socijalne pedagogije kontinuirano se educira u inozemstvu te svoja znanja s domaćim stručnjacima dijeli organizacijom događaja, baš poput ovog u Puli prošlog mjeseca.

Nakon Zagreba i Splita, na redu i Pula

Ovaj korak nadovezuje se na aktivnosti Centra za sigurniji internet, koji je u protekle dvije godine, uz ured u Osijeku, proširio svoju mrežu otvaranjem ureda u Zagrebu i Splitu, a sada je u planu i otvaranje istoga u Puli. Potpisivanje Pisma namjere sada otvara put za daljnji razvoj projekta u Istri, podržavajući sigurniji digitalni prostor za djecu.

PR

Planirana suradnja provodit će se kroz niz aktivnosti usmjerenih na edukaciju i prevenciju, uključujući organizaciju radionica za djecu, roditelje i stručnjake, izradu prilagođenih edukativnih materijala te pružanje podrške putem savjetodavnih usluga i helpline linije. Centar za sigurniji internet u Istri blisko će surađivati s lokalnim školama, institucijama i organizacijama kako bi osigurao širok doseg i praktičnu primjenu mjera za zaštitu djece u digitalnom okruženju.

Više od 770 upita na helpline liniji

Helpline linija Centra za sigurniji internet za pomoć žrtvama elektroničkog nasilja bilježi značajan porast upita za pomoć – u 2024. godini bilo ih je 993, što je čak 110% više nego u prethodnoj godini. Već sada projiciraju rekordni broj upita do kraja ove godine, jer je do svibnja linija zabilježila više od 770 upita. U ovo vrijeme prošle godine bilo je tek 393 upita.

Centar za sigurniji internet u Istri dio je šire misije ove organizacije za jačanje digitalne pismenosti i prevenciju rizika kojima su izložena djeca i mladi u online svijetu. Ovaj događaj označava početak intenzivnije suradnje između Istarske županije i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, a očekuje se da će Centar za sigurniji internet u Istri uskoro postati ključni resurs za stručnjake, roditelje i djecu u borbi protiv digitalnih prijetnji.

Za više informacija o projektu i radu Centra za sigurniji internet Hrvatska posjetite www.csi.hr ili kontaktirajte besplatnu helpline liniju na 0800 606 606.

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest