Novi program reciklaže

Pokrenut program prikupljanja i recikliranja bezdimnih proizvoda u 13 hrvatskih gradova

Pixabay

Kroz spomenuti program, korisnici mogu donijeti svoje stare uređaje za grijanje duhana, iskorištene duhanske umetke i jednokratne e-cigarete Philip Morris brendova na prodajno-servisna mjesta

Philip Morris Zagreb je nedavno pokrenuo program prikupljanja i recikliranja starih uređaja za grijanje duhana, iskorištenih duhanskih umetaka i jednokratnih e-cigareta svojih brendova u 13 gradova diljem Hrvatske, uključujući Osijek i Slavonski Brod, a sve u svrhu osiguravanja odgovornog postupanja s otpadom nastalim korištenjem bezdimnih proizvoda.

Program omogućuje korisnicima da na jednostavan način predaju iskorištene proizvode na označenim lokacijama s kojih ih potom šalju na recikliranje i energetsku oporabu.

”Dio naše globalne vizije budućnosti bez duhanskog dima uključuje odgovorno upravljanje utjecajem bezdimnih proizvoda na okoliš. U okviru toga nastojanja, lansirali smo Kružni program upravljanja otpadom od bezdimnih proizvoda i u Hrvatskoj koji omogućuje odgovorno postupanje sa starim uređajima i umetcima”, izjavila je za SiB.hr Ivana Staneković Šavor, rukovoditeljica razvoja strategije i voditeljica projekta Kružnog programa u Hrvatskoj tvrtke Philip Morris Zagreb.

Kako program funkcionira?

Kroz spomenuti program, korisnici mogu donijeti svoje stare uređaje za grijanje duhana, iskorištene duhanske umetke i jednokratne e-cigarete Philip Morris brendova na prodajno-servisna mjesta. Uz to, na tim su im lokacijama dostupne i besplatne vrećice za povrat umetaka i e-cigareta koje je moguće vratiti na isto mjesto nakon upotrebe.

Prikupljene uređaje za grijanje duhana Philip Morris Zagreb šalje potom u specijalizirani centar za recikliranje u kojemu se dijelovi koji se mogu reciklirati odvajaju i podvrgavaju procesu recikliranja, dok se ostali dijelovi energetski oporabljaju. U odnosu na duhanske umetke, duhan i metalni dio vraćenih umetaka će se reciklirati, a ostatak će se energetski oporabiti.

Cilj je maksimalno iskoristiti resurse, pri čemu se, primjerice, čak 93 % udjela materijala iz jednokratnih ‘vape’ uređaja mogu reciklirati i ulaze u postupak recikliranja nakon povrata.

Šira strategija održivosti

U konačnici, navedeni je program recikliranja dio šire strategije održivosti Philip Morris Internationala (PMI). Tvrtka pri tome ima cilj koji se odnosi na to da svi novi bezdimni elektronički uređaji, koji će biti tržišno predstavljeni do kraja 2025. godine, imaju certifikat eko dizajna.

Eko dizajn obuhvaća svaki segment životnog ciklusa proizvoda, počevši od odabira materijala i nabave, preko proizvodnje i distribucije, pa sve do upotrebe i upravljanja na kraju životnog vijeka. Također, vodi se računa o uštedi energije, smanjenju potrošnje prirodnih resursa i produljenju životnog vijeka proizvoda s obzirom na dostupne materijale, elektroniku i mehaničke komponente.

Native sadržaj nastao je u suradnji s partnerom Philip Morris Zagreb.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest