ispovijest oca uoči tužne godišnjice

“Mislio sam da se Ivanu ništa ne može dogoditi, ali nažalost, Drava je pokazala svoju ćud”

Davor Javorović/PIXSELL

Objava sugrađanke na Facebooku još je jednom otvorila pitanje opasnosti kupanja u Dravi bez nadzora. Prije dva dana vidjela je dječaka od oko deset godina starosti kako izlazi iz Drave...

Objava sugrađanke Ivane D. H. (podatci poznati redakciji) na Facebooku još je jednom otvorila pitanje opasnosti kupanja u Dravi bez nadzora. Ova Donjograđanka vidjela je dječaka od oko deset godina starosti kako izlazi iz Drave, a potom mu se pridružio njegov vršnjak. Dala je i detaljan opis dječaka koji se kupao.

“Nisam ga htjela zaustavljati, ali ako netko u opisu prepozna svoje dijete, porazgovarajte s njima, koliko je Drava u sva godišnja doba moćna i opasna“, napisala je, između ostaloga, sugrađanka iz Donjega grada.

A koliko je istinitosti u njezinim riječima, iz prve ruke prisjetio se za SiB.hr Dario Novosel, čiji je sin Ivan, tada petnaestogodišnjak, izgubio život u Dravi 2008. godine. Uoči tužne godišnjice pogibije, naglasio je opasnost kupanja bez nadzora.

“Voda je hladna, Drava je brza i to se ne smije raditi. Moj Ivan s 12 godina preplivao je Dravu, proplivao je s četiri godine, a ipak je taj 30. svibnja bio koban za njega. Pričali su mi da ga je vjerojatno uhvatio som, no ja to ne vjerujem, ali kako bilo, moga Ivana više nema“, ispričao je Novosel.

Pronađen kod Sarvaša nakon pet dana

Odmah nakon toga događaja sve su službe izišle na teren. Njegov otac sa sjetom kaže kako je jedina sreća što je pet dana kasnije pronađen kraj Sarvaša. Sreća, reći će ironično, jer barem ima gdje otići zapaliti svijeću. Mnogi pak u mutnoj i brzoj Dravi nikada nisu pronađeni.

“Sjećam se da je bilo oko 32 stupnja i bilo je toplo vrijeme. Vjerojatno se Ivan zato i uputio na Dravu, tko će znati. No, svima savjetujem, a posebice manjoj djeci da se klone Drave, posebice ako u blizini nikoga nema“, zaključuje Novosel.

Dodan problem je panika

I spasioci na riječnim vodama reći će kako su rijeke naročito opasne, jer imaju usjeke, nerijetko mijenjjaju tok, protočne su i stvaraju se virovi. Uz to, kupači se nerijetko uspaniče što je dodatan problem pri eventualnom pokušaju izlaska iz vode. Jedan od najvažnijih upozorenja jest da djecu ne treba ostavljati bez neprestanog nadzora.

Najčešći su razlozi stradavanja traume zbog skokova u plićak, a može doći i do suhog utapanja. U tom slučaju voda ne dolazi do pluća pa udisanje vode može uzrokovati grčenje gornjih dišnih puteva što pak može dovesti do srčanog zastoja.

Vidite li utopljenika, pozovite hitnu pomoć

Nije bezazleno niti pružanje prve pomoći pa je žrtvu tako uputno držati ravno, a valja voditi računa i o vratnoj kralježnici za vrijeme spašavanja, ukoliko je došlo do ozljede vrata. I potom, dakako, odmah treba pozvati hitnu medicinsku pomoć.

“Dobro pripazite na svoju djecu, bila veća ili manja. Posebice sad u ovo vrijeme kad je voda hladna, ali naravno i inače. I ja sam mislio da se Ivanu ništa ne može dogoditi, jer je poznavao Dravu. No, nažalost, nisam bio u pravu“, zaključio je Dario Novosel.

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest