Posadivši stablo johe, gradonačelnik Radić apelirao je na građane na to da čuvaju stabla, kao i svu ostalu gradsku imovinu
S više parkova nego trgova, Grad Osijek jedan je od najzelenijih gradova u Republici Hrvatskoj. A od ove će jeseni biti još zeleniji i bogatiji za 1700 stabala čija je sadnja krenula ovih dana.
Riječ je o sadnji u okviru projekata ozelenjivanja urbanih i periurbanih površina, odnosno gradskih i prigradskih naselja, kako bi se povećala otpornost urbanih sredina na klimatske promjene, ali i povećala bioraznolikost.
Ukupna je vrijednost projekata oko 700 tisuća eura, a Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost sufinancira ga s 80 posto.
”Grad Osijek dva je puta proglašen najboljim Eco Cityjem u Hrvatskoj, na što smo izuzetno ponosni. Najbolji smo od velikih gradova po odvojenom prikupljanju otpada, prešli smo stopu od preko 50 posto, stoga smo jedini veliki grad koji ne plaća penale. Veliku brigu posvećujemo zelenilu, ponosni smo na ono što su nam ostavili naši preci, imamo više parkova nego trgova u našem gradu, i uistinu smo grad u šumi”, rekao je u subotu osječki gradonačelnik Ivan Radić prilikom sadnje stabala u Gackoj ulici.
”Sadimo stabla diljem gradskih četvrti i mjesnih odbora. Ovo su stabla johe i graba koja su autohtona. Prvi puta u Osijeku sadimo stabla po europskim normama, a ove godine posadit ćemo sveukupno 2500 stabala na području grada, za što smo u proračunu osigurali 2,5 milijuna eura”, dodao je gradonačelnik, naglasivši kako će u njegovome mandatu biti posađeno 6000 stabala, što je ukupno jedna petina svih stabala na području Osijeka.
Igor Pandžić, direktor gradske tvrtke Unikom, kazao je kako pet Unikomovih ekipa predvođenih urbanim šumarima sudjeluje u ovoj sadnji koja će trajati do kraja godine.
”Sveukupno je to 51 čovjek koji će do kraja godine sudjelovati u ovoj sadnji stabala. Bitno je naglasiti kružnu ekonomiju u ovoj sadnji jer ovdje koristimo biootpad koji smo na našoj kompostani pretvorili u kompost te ga miješamo sa zemljom kako bi se stablo bolje primilo i uspjelo”, istaknuo je Pandžić.
Iva Matačić, magistra urbanog šumarstva i stručnjakinja za praćenje i njegu urbanih stabala u Unikomu, objasnila je kako se sade kultivari johe i graba prilagođeni specifičnim gradskim uvjetima, tako da ne smetaju infrastrukturi, ali i da podnose sol te sušu.
”Prema Europskom standardu, sadnicama smo osigurali i hidropodne mreže koje na sebi vežu vodu po sušnim razdobljima u ljeto. Stavili smo trihodermu i mikroorganizme koji će stablima poboljšati zacjeljivanje eventualnih oštećenja na korijenu prilikom sadnje, što je ujedno i svojevrsni imunobuster koji će pomoći stvoriti što gušće korijenje kako bi sadnice što lakše se zakorijenile i tu rasle”, rekla je Matačić.
Posadivši stablo johe, gradonačelnik Radić apelirao je na građane na to da čuvaju stabla, kao i svu ostalu gradsku imovinu.
”Mi smo grad koji se, kao što sam i rekao, ponosi zelenilom. U odnosu na 2021. godinu kada sam postao gradonačelnik, ove godine zasadili smo četiri puta više stabala i u proračunu osigurali čak 56 posto više novca nego 2021. godine. I ovim putem, kao i svi vi, pozivam naše sugrađane na to da čuvamo svu našu imovinu jer je to imovina svih nas, Osječana, to je imovina Grada Osijeka. Isto tako i stabla, apeliram da ih čuvamo, ona su naš ponos, ona nas štite”, zaključio je gradonačelnik Radić.