Važna uloga u suvremenom svijetu

Veliko postignuće Osječanke: Hrvatska je dobila predstavnicu mladih na Forumu za sigurniji internet

PR

Riječ je o 18-godišnjoj Osječanki Lari Ivačić, učenici Škole primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek koju je Centar za sigurniji internet odabrao zbog aktivnog angažmana u proteklim aktivnostima

Nacionalni Centar za sigurniji internet proteklog je tjedna sudjelovao na prestižnom Forumu za sigurniji internet (SIF) u Bruxellesu, u organizaciji European Schoolneta u ime Europske komisije.

Ovogodišnji Forum, s temom “Osnaživanje mladih vještinama za digitalno desetljeće” okupio je stručnjake iz cijelog svijeta radi rasprave o najnovijim trendovima, rizicima i rješenjima za sigurnost djece na internetu, a ono je što je posebno istaknuto na Forumu i uključivanje mladih. Na događaju uživo sudjelovalo je oko 180 ljudi, dok ih se 800 priključilo online.

Tako je po prvi puta Hrvatska dobila predstavnicu mladih koja je sudjelovala na ovom Forumu. Riječ je o 18-godišnjoj Osječanki Lari Ivačić, učenici Škole primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek koju je Centar za sigurniji internet odabrao zbog aktivnog angažmana u proteklim aktivnostima.

”Lara pripremala se za sudjelovanje na Forumu kroz sastanke s mladima iz Hrvatske, a od rujna i kroz desetak online sastanaka s predstavnicima mladih iz drugih zemalja. Osim toga, pripreme je imala i po samom dolasku u Bruxelles, pa moramo naglasiti da se odlično snašla u užurbanom i ispunjenom rasporedu”, istaknula je Martina Nikolić, psihologinja i koordinatorica aktivnosti s mladima Centra za sigurniji internet, inače posebnog programa koji provodi Centar za nestalu i zlostavljanu djecu. Ona je imala posebnu čast na ovom Forumu voditi ”deep dive” sesiju.

Na Forumu sudjelovalo je više od 40 mladih iz 23 zemlje, a Centar ne skriva ponos što je jedna od njih bila i Osječanka Lara.

Forum za sigurniji internet centralni je događaj u okviru strategije za bolji internet za djecu (BIK+), okupljajući svake godine dionike iz cijelog svijeta kako bi raspravljali o ključnim pitanjima sigurnosti na internetu. Ovogodišnji Forum istaknuo je važnost digitalnih vještina, a mladi su bili u središtu pozornosti kroz BIK Youth Panel.

Od svog prvog izdanja 2004. godine, Forum svake je godine privukao na stotine sudionika uživo i dvostruko više sudionika u internetskom okruženju, uključujući predstavnike nacionalnih centara za sigurniji internet, ministarstava, vlada i europskih institucija. U njemu sudjeluju i roditelji, nastavnici, skrbnici, akademici, istraživači, socijalni radnici, partneri iz industrije i nevladine organizacije.

Sudjelovanje mladih od velike je važnosti u hrvatskom Centru za sigurniji internet. Djelujući u sklopu Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, kao program uključuje mlade u različite aktivnosti vezane uz online sigurnost, prevenciju cyberbullinga, osvještavanje o odgovornom korištenju tehnologija i kako prepoznati te reagirati na nasilje. To su uglavnom srednjoškolci i studenti društveno-humanističkih usmjerenja na fakultetima koji su, potaknuti interesom o stvaranju boljeg i sigurnijeg online okruženja, angažirani kao predstavnici mladih Centra za sigurniji internet Hrvatska i kao takvi, predstavljaju glas svih naših mladih.

Jedno od njihovih najznačajnijih postignuća zasigurno je i kreiranje ”Digitalnog priručnika za mlade #reagiramnanasilje: Na što smo sve pristali? Snapchat edition”.

Na ovogodišnjem Forumu, u okviru predstavljanja Škole odgovornog influensanja – digitalne platforme razvijene u suradnji Centra za sigurniji internet i A1 Hrvatska sudjelovala je i ambasadorica Ana Radišić, poznata podcasterica i TV voditeljica.

Ana je, između ostaloga, sudjelovala na online panelu gdje je s ostalim sudionicima – Steven Vosloo, UNICEF Innocenti, Steve Muller, Ministarstvo gospodarstva Luksemburg te Amanda Timberg, Google, raspravljala o vještinama koje djeca i mladi trebaju razviti kako bi prilikom gledanja, ali i stvaranja sadržaja, imali sigurna te zdrava online iskustva.

Nacionalni Centar za sigurniji internet osnovan je 2015. godine, a usmjeren je na sigurnost i zaštitu djece te mladih na internetu. Djeluje kao Helpline – besplatni telefon za savjetovanje putem broja 0800 606 606 svaki radni dan od 8 do 16 sati, a korisnici putem linije mogu dobiti pomoć i podršku u slučaju nasilja preko interneta, savjet kako se zaštititi na internetu i kako sigurno koristiti internet te upute i savjet što napraviti i kako se nositi s neprimjerenim sadržajem ili kontaktom na internetu.

Osim toga, Centar za sigurniji internet ima i Hotline za prijavu ilegalnog sadržaja na internetu, gdje korisnici mogu anonimno prijaviti ilegalan sadržaj s ciljem stvaranja sigurnijeg online okruženja za sve uzraste. Također, Centar za sigurniji internet djeluje i kao Awareness Centar koji redovito provodi radionice i edukacije za škole, kako za djecu, tako i za sve stručnjake koji se u svom radu susreću s njima, ali i za roditelje te zaposlenike različitih industrija koje se bave sigurnošću na internetu.

Članovi su Centra stručnjaci iz područja informatike, računalnog programiranja, kriminalistike, računalne forenzike, socijalnog rada i psihologije. Svoj je rad Centar usmjerio na stvaranje i razvoj preventivnih programa i projekata, a metode rada usmjerene su na senzibiliranje, informiranje, edukacije i računalne proizvode zaštite.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari