tajna tradicionalne kvalitete vina

Baranja osvaja srdačnošću: Turisti dolaze kao gosti, a vraćaju se kao prijatelji

SiB.hr

Vinari u podrumu starom više od 500 godina otkrivaju tajnu tradicionalne kvalitete vina

Osječko-baranjska županija našla se u prestižnom društvu – prema korisnicima jedne od najvećih booking platformi, svrstana je među deset najsrdačnijih regija svijeta. Osim toga, nositeljica je titule Europske regije vina, a s četiri vinogorja, vrhunskim vinima i autentičnom gastronomijom, privlači sve veći broj posjetitelja, piše Net.hr.

Baranja, čije ime dolazi od mađarskih riječi “vinska majka”, poznata je po vinogradima i podrumima usječenima u brda, gdje se vino čuva na idealnoj temperaturi i proizvodi generacijama.

“Presudna je naravno ljubav, ljubav prema tlu, vinu i na kraju ljudima”, kaže za RTL vinar Ivan Gerštmajer. Kao peta generacija poznate vinarske obitelji, savjetuje koja vina svakako treba isprobati: “Obavezno naravno graševinu, nakon toga i rajnski rizling i chardonnay, pinot sivi, pinot bijeli, sorte koje su već na neki način postale prepoznatljive u Baranji.”

Vinari u podrumu starom više od 500 godina otkrivaju tajnu tradicionalne kvalitete vina. “Svu proizvodnju vina proizvodimo od grožđa koje je s vlastitih nasada. Jako je bitna kontrola grožđa, kontrola sirovine i sljedivost do krajnjeg proizvoda, tako da uistinu imamo kontinuiranu vrhunsku kvalitetu”, ističe Suzana Zovko, direktorica vinarije.

Uz vrhunska vina, Baranja nudi i bogatu gastronomsku ponudu. “Tu se sve nešto vrti oko vatre koja daje specifičan ugođaj, svi vole probati fiš, šarana na rašljama”, kaže Nada Piljić, vlasnica seoskog gospodarstva.

Bogatstvo manifestacija i porast broja turista

Srdačni domaćini i brojne manifestacije dodatno doprinose jedinstvenom doživljaju posjetitelja. “Baranja Wine & Walk, Festival sira i vina u Valpovu, Vinski maraton, ali i Ribarski dani, Headonist, Pannonian Challenge, Đakovački vezovi – mislim da nema destinacije u kontinentalnom dijelu Hrvatske s tolikim brojem manifestacija”, ističe Mislav Matišić, zamjenik direktorice Turističke zajednice Osječko-baranjske županije.

Sve to doprinosi rastu broja turista i noćenja iz godine u godinu. “Sve je tu za uživanje uz prirodne ljepote 365 dana u godini gdje nikada nećete doživjeti onaj masovni turizam, gužvu, nego najjednostavnije i ono što čovjek treba – pravo opuštanje”, kaže za RTL Danas Mato Lukić, obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije.

Nije iznenađenje da su posjetitelji prepoznali ovu regiju kao jednu od najsrdačnijih. “Većina gostiju kad jednom dođe ponovno se vrati i to nam daje vjetar u leđa i kaže nam da radimo dobro svoj posao”, kaže Nada Piljić.

Turisti odlaze s lijepim uspomenama, potvrđujući ono što domaćini ponosno ističu – u Baranju dolaze kao gosti, a vraćaju se kao prijatelji.

Pogledajte cijeli prilog RTL televizije:

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@sib.hr ili putem forme Pošalji vijest