Unatoč plaćanju parkinga, jezero nudi besplatno kupanje i raznolike popratne sadržaje poput sportskih terena, igrališta i rekreativnih staza
Orahovačko jezero i ove je godine prava senzacija, a posebice s obzirom na nove ugostiteljske, sportske i ostale sadržaje u koje je Grad uložio 11 milijuna eura. Naime, isti potiču kupače svih generacija i iz svih krajeva Slavonije i Baranje na to da ga posjete i uživaju u svim njegovim karakteristikama. Osijek, Vukovar, Slavonski Brod, Slatina, Našice, Požega, pa čak i Zagreb – sve su to registracije na automobilima koje smo zatekli na tamošnjem parkingu tijekom jučerašnjeg poslijepodneva.
Iako novoizgrađeni hotel, edukacijski centar i sveukupno 14 bungalova tik do jezera još uvijek nisu otvoreni, brojni posjetitelji jezera tradicionalno kampiraju i po nekoliko dana na obližnjoj velikoj travnatoj površini. Međutim, ako na jezero dolazite automobilom, dnevnu ćete parkirališnu kartu ispred hotela radnim danom platiti tri, a vikendom i praznikom 4,50 eura. Za kampere i autobuse cijene su parkinga ponešto skuplje, odnosno iznose šest eura radnim danom te devet eura vikendom i praznikom.
Ipak, kupanje je na jezeru besplatno te dostupno u svako doba dana i noći, što mnogima odgovara jer nisu vremenski, a ni financijski ograničeni, za razliku od ostalih uređenih kupališta u Slavoniji i Baranji na kojima se ulaz naplaćuje. Osim toga, pogodno je i za plivače i za neplivače budući da ima veliki plićak, ali i nekoliko skakaonica u sklopu dubljeg dijela.
”Imate osjećaj kao da ste u bazenu, ali u onome u kojega možete slobodno skakati jer za to uvijek imate prostora, odnosno nikada nije prevelika gužva kao što je to slučaj na drugim kupalištima ili na Dravi koja vas istovremeno i nosi. Ako pak imate dijete, možete ga bez problema naučiti plivati u velikom plitkom dijelu jezera koje je, iako ne sadrži klor, stalno čisto. Uz to, parking se naplaćuje, ali ako vas, primjerice, dolazi više s jednim automobilom, platit ćete ga svega nekoliko eura i moći se kupati cijeli dan, dok na većini drugih kupališta svaka osoba mora pojedinačno platiti ulaz, pa vas to sveukupno može izaći i do 20-ak eura”, objasnio je Požežanin Petar (22) za SiB.hr koji se već godinama s obitelji i prijateljima kupa na Orahovačkom jezeru.
Osim tuševa, svlačionica i kanti za smeće na svakom koraku, posjetiteljima su na raspolaganju i brojni popratni sadržaji poput odbojkaških terena, dječjih igrališta s obje strane jezera te nogometnog i košarkaškog igrališta. Mnogi se od njih tako ne moraju ni kupati, nego vrijeme mogu odlučiti provesti u prirodi budući da je jezero okruženo zelenilom te rekreativnim stazama pogodnim za pješačenje, bicikliranje, trčanje i ostale aktivnosti.
”Upravo sam se vratio s planinarenja te se planiram baciti u jezero. Iako sam ove godine prvi puta ovdje, izrazito sam zadovoljan urednošću i čistoćom kupališta te cjelokupnim njegovim ambijentom, a posebice time što mogu kombinirati više aktivnosti u jednom danu, odnosno sport i kupanje. Naravno, kupam se i u Dravi, no Orahovačko je jezero mnogo čišće, pa ga smatram našim slavonskim biserom”, kazao nam je Osječanin Krunoslav (69).
Uz sve navedene sadržaje, posjetiteljima su dostupna i tri uređena sanitarna čvora čije se korištenje naplaćuje 50 centi, dok hranu i osvježenje mogu pronaći u dva ugostiteljska objekta. Ponuda je obroka klasična, pa tako ćevapi u lepinji i pileći medaljoni s pomfritom koštaju sedam, hamburger i cheeseburger 5,50 te pomfrit 3,50 eura. Cijene se toplih napitaka poput kave, cappuccina i čajeva kreću u rasponu između 1,70 i dva eura, (ne)gazirani se sokovi prosječno naplaćuju 2,50 eura, dok ćete za čašu piva trebati izdvojiti između dva i tri eura, ovisno o vrsti i količini, a za štamplicu žestokog pića između 1,80 i tri eura.
Također, na jednom se štandu vikendom prodaje
kukuruz po cijeni od dva eura po klipu. Najjeftiniji su pak sladoledi Kontiki i Snjeguljica koji koštaju 1,5 euro, iza čega slijede Plazma, Bananko, Linolada i Macho za dva do 2,5 eura, a najskuplji je King u kornetu i na štapiću koji se naplaćuje tri eura.
>> Nakon dvije godine Orahovačko jezero opet puno i čeka novu kupališnu sezonu u novom ruhu
Ipak, čini se kako posjetiteljima navedene cijene ne smetaju budući da je dozvoljeno donošenje hrane i pića u vlastitom aranžmanu. Štoviše, neki bi od njih voljeli da se otvori još pokoji objekt s obrocima budući da na jezeru postoji samo jedan koji potom, smatraju, stoga i može držati ponešto više cijene. Dodaju i kako bi parkiralište trebalo biti malo uređenije jer se vozila još uvijek parkiraju na, iako označenim, travnatim i zemljanim površinama. Unatoč tome što ukidanje nekadašnjeg iznimno popularnog
Ferragosta JAM koji se svake sezone tamo održavao u kolovozu drže dobrim potezom zbog povećane čistoće okoliša, i dalje misle kako jezeru nedostaje ponekih manifestacija.
”Poslije Ferragosta jezero je uvijek bilo prljavo pa se ne bih više ni kupala u njemu, no događanja bih poput povremenih koncerata i ljetnih večeri zasigurno dobro prihvatila. Cijene su takve kakve jesu, gotovo jednake kao i u gradu, i razumijem da se čak i toaleti naplaćuju, ali automobil mi uvijek ostane prašnjav, iako plaćam parking. U svakom slučaju, godinama dolazim ovdje i svake je sezone kupalište u sve boljem stanju – vidim da se na njemu aktivno radi te jedva čekam uvođenje još novih sadržaja jer ipak je, iako nije slano, riječ o slavonskom moru koje obožavam”, rekla je Našičanka Kristina (39).
Zahvaljujući čistoj vodi, financijskim ulaganjima i mogućnostima za brojne sportske aktivnosti, Orahovačko jezero nastavlja privlačiti posjetitelje iz cijele Slavonije i Baranje. Unatoč plaćanju parkinga, jezero nudi besplatno kupanje i raznolike popratne sadržaje poput sportskih terena, igrališta i rekreativnih staza, čineći ga idealnim odredištem za cjelodnevnu obiteljsku zabavu i odmor u prirodi.