Vinkovačka knjižnica impresivnog izgleda dom je knjiga koje se prostiru na gotovo 5 tisuća četvornih metara
U najdužoj ulici najstarijeg naselja Europe – hrvatska je knjižnica godine u kojoj jučer nisu naplaćivali ni zakasninu pri vraćanju knjiga. Postoji od 1875. potpuno je uništena u Domovinskom ratu, a danas je drugi dom svojih sugrađana, zbog čega je Gradska knjižnica i čitaonica Vinkovci i dobila ovu nagradu struke, piše Danas.hr.
Vinkovačka knjižnica impresivnog izgleda dom je knjiga koje se prostiru na gotovo 5 tisuća četvornih metara, ali i dom zaljubljenika u knjige i čitanje. „Sve pohvale za vinkovačku knjižnicu, ovo smo čekali, konačno dočekali – milina.“ kaže Ivan.
Ove su knjige mnogima dio života, a nekima su život i spasile. „Spasile su me od svih briga, izgubim se u njima i zaboravim na sve brige i održavaju me u životu.“ kaže za RTL Ana.
Knjigu se ovdje mogu posuditi i vratiti i korištenjem knjigomata, no Vinkovčani kažu kako vole razgovor s djelatnicima te preporuke i za knjige i događanja u knjižnici.
„Često posjećujemo knjižnicu, djelatnici su jako ljubazni i vrlo često posjećujemo programe koje oni organiziraju.“ kaže Nikolina.
Zbog inovativnih i kvalitetnih programa osmišljenih prema interesima korisnika, i dobili su priznanje Hrvatskog knjižničarskog društva – da su knjižnica godine.
„Iznimna nam je čast što smo dobili tu nagradu, ona je rezultat višegodišnjeg rada, jednog timskog rada svih zaposlenika knjižnice.“ kaže Leda Franić Draganić, koordinatorica razvoja programa i projekata.
Knjižnica je srce grada
Knjižnica ima osam tisuća članova i više od 600 posjeta dnevno.
„Razvijamo kulturu čitanja, razvijamo navike naših najmlađih da dolaze ovdje nakon škole, rade projekte, druže se, jednostavno – naša knjižnica je srce grada koje kuca za sve naše Vinkovčane.“ kaže Josip Romić, zamjenik gradonačelnika Vinkovaca.
Dobre se navike stječu od najranije dobi pa su tu i aktivnosti za bebe, multimedijalni odjel s najnovijom informatičkom tehnologijom, ali i proširenom stvarnošću.
„Vođene radionice za dvogodišnjake, trogodišnjake, za djecu od 4 do 7 godina, za školarce, kreativni petak, čitateljski klubovi, ja bih sad vama mogla jako puno nabrajati.“ kaže Sonja Šimić, voditeljica Dječjeg odjela. Pa je najbolje knjižnicu posjetiti i uvjeriti se da je otvorena za sve.
„Koristimo skoro svakodnevno i to nam je kao dnevni boravak.“ kaže Ilija.
A osmijesi korisnika knjižnice koja danas nije naplaćivala ni zakasninu motiviraju sve da i dalje na najbolji način rade u knjižnici godine u Hrvatskoj.